Stanislav Berkovec

Narozen 31. 5. 1956 ve Slaném. Vyučen jako knihtiskař, studoval Střední průmyslovou školu grafickou v Helichově ulici v Praze, poté Fakultu žurnalistiky University Karlovy (obor reklama a propagace). Pracoval jako tiskař v tiskárně ve Slaném, poté jako výtvarník Okresního kulturního střediska Kladno. Později v Československém rozhlase a rádiích Evropa 2 a Frekvence 1. Od prvního vysílání spolupracuje s TV Nova. Od roku 1998 je nezávislým novinářem, jako moderátor zastupován agenturou.

Profesní životopis

1987—1990 moderátor a reportér Československého rozhlasu (Mikrofórum) – patřil k tzv. Sedmi statečným, kteří v roce 1989 odvysílali průběh Sametové revoluce

1990—1991 moderování pořadu Kontakt na ČT 1, redaktor Hospodářských novin

1991—1994 reportér rádia Evropa 2 Praha

1994—1998 moderátor a reportér rádia Frekvence 1, autorský pořad Svět v pohybu, v letech 1997—1998 je zodpovědný také za propagaci a „oprétaion speciale“ Frekvence 1. Pro PPF připravuje projekt koupě rádia IMPULS, reportáže o extrémních sportech pro TV Nova, autorský motoristický pořad Rychlá kola na TV Prima.

1999 Publicistický pořad na TV Prima Jménem zákona, moderování a příprava

2000—2001 vydavatelství Czech Press – propagace, reklama a PR, spec. operace, školení a rozhlasová sekce. Moderování Snídaně s Novou, spolupráce s Nadací Nova na propagačních akcích spolupracuje s odborným motocyklovým a motoristickým tiskem. Přednáší na novinářské škole jednoročních kurzů časopisecké publicistiky vydavatelství. Czech Press extrémní žurnalistiku a propagaci pro denní a dálkové studium. Začíná vydávat vlastní noviny Svět motorek.

2002 Obhajuje u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání projekt rádia HEY Praha.

2003 Pomáhá budovat brněnské rádio HEY, poté pražské rádio téhož názvu, stává se šéfredaktorem zpravodajství pražského rádia a s celým tvůrčím týmem vedení rozjíždí úspěšně vysílání.

2004 Vydává stále své noviny Svět motorek, spolupracuje s vydavatelstvím Inzertspoj na časopisu Autoburza, Planeta zvířat, Inzertspoj a Reality. Pomáhá s propagací a speciálními operacemi Harley-Davidson CZ. Spolupracuje s tv producentem Tomášem Kauckým. Připravuje rozhlasové live vysílání z novinářského vozu na Rallye Paris–Dakar 2005. Ve spolupráci s ministerstvem dopravy, školství a vnitra připravuje vlastní projekt přednášek a výchovy mladých řidičů na jednostopých vozidlech.

2005 Stávající aktivity pokračují. Dokončuje spolupráci při vývoji a představení nové české tříkolky Streamer, spolupracuje na reklamní filozofii a prezentaci u nás i v zahraničí.

2006 Projekt k 50. letům SAZKA, a. s. Antipokuty věnovaný podpoře bezpečnosti silničního provozu, seriál olympiády Škoda, a. s., představení nového Roomsteru Škoda, práce na projektu vozítka pro tělesně postižené HANDYCAR pro EU společně s Czech Investem, spolupráce na charitativním projektu Běhu pro zdraví Samsung, práce na homologacích a propagaci automobilu Gordon, také pedagogická činnost ve vydavatelství Czech Press. Spolupracuje také s televizí TOP TV – motoristický pořad společně s Janem Kovaříkem.

2002—dosud Spolupráce na přípravě a tvorbě reportáží i speciálních operací pořadu TV Nova „Rady ptáka Loskutáka“

Od roku 2007 spolutvůrcem a moderátorem několika úspěšných seriálu, věnovaných bezpečnosti silničního provozu. (Jak přežít, Profesionálové, Chodci a cyklisté, spoty Besipu věnované seniorům). Ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR, společností Beny TV – ČT1 a ČT2.

Od roku 1998 spolupracuje se Svazem dovozců automobilů – sekcí moto na přípravě doprovodných programů výstavy Motocykl, později Motosalon. Členem poroty ankety „Motocykl roku“

Od roku 2010 je spoluautorem doprovodných programů Motosalonu, spolupracuje s BVV Brno zejména na přípravě doprovodných programů, věnovaných osvětě a bezpečnosti silničního provozu

2011
– členem poradního sboru ministra dopravy ČR

Moderování desítek společenských, sportovních a firemních akcí, tiskových konferencí a seminářů. Trvale spolupracuje s časopisem Prestige, rádiem Impuls a Contry rádiem, Expo-TV a Travelling-TV a dalšími médii a subjekty.


Expedice, speciální operace, projekty

1990 - Příprava a realizace „Tour de radio“, hornorakouské rádio ORF a Čs. Rozhlas, cesta na horských kolech z Prahy do Lince, reportáže a přímé přenosy.

1992 - Expédition Pétition Cousteau Maroc 1992, expedice na nejvyšší horu Severní Afriky Djebel Toubkal, kterou zaštítil profesor J.Y. Cousteau. Po úspěšném výstupu expedice pokračovala až na pokraj Sahary. Dokumentární film (příroda, ekologie, etnika), reportáže a zpravodajství pro Evropu 2, při zpáteční cestě natočení krátkého dokumentu pro ČT 1 z výstavy Expo v Seville.

1993 - Přechod vnitrozemskými pralesy Bornea mezi řekami Kapuas a Mahakan (první bělošská expedice bez průvodců), seriál reportáží pro rádio Evropa 2.

1993 - Reportáže z frontových oblastí bývalé Jugoslávie (tzv. Republika Srbská Krajina) pro rádio Evropa 2 a ČT 1 pod heslem „Válka je vůl“.

1994 - Další reportážní cesta do Chorvatska po heslem „Válka je vůl“, zpravodajství F1

1994 - Expedice Mt. Eeverest – North Face, první přímý TV přenos do ČR tohoto druhu (satelitní stanice Johanesburg – Usingen), český výškový vysílací rozhlasový rekord (Fausto de Stéfani, Josef Rakoncaj, Michal Brunner), Frekvence 1 a Evropa 2.

1995 - Česká Rallye Paříž – Peking, jízda na terénních motocyklech leteckou čarou podle azimutu z jihočeské vesničky Paříž do restaurace Peking v Praze, reportáže pro rádio Frekvence 1 a časopis Motocykl.

1995 - Expedice Shisha Pangma, překonání českého vysílacího rekordu (5 800 metrů n. m.) Vysílání na rádiu Frekvence 1, dále na ČT 1 – Studio 6, redakce sportu ČT 1.

1996 - Reportážní cesta za polární kruh, Sirku – Finsko

1996 - Nonstop přejezd ČR na motorových koloběžkách Blata, zápis do knihy českých rekordů

1996 - Expedice Manaslu 96, první digitální přenos obrazu v pásmu Inmarsat–M v takových extrémních podmínkách, ČT 1 – sport

1996 - Reportáže přímo z tratí MS v enduru – šestidenní ve finské Hamenlině, přejezd do republiky na závodních motocyklech.

1997 „La guerre c’est con – Válka je vůl“ pokračování reportáží, cesta na motocyklu po bývalých bojištích Bosny a Hercegoviny, Chorvatska a do bojující Albánie, vysílání těchto reportáží na rádiu Frekvence 1, Evropa 2 televizi ČT 1.

1997 - Navigátor v doprovodném voze Triumph Racing Teamu na Rallye Paris–Samarkand–Moscou, reportáže a zpravodajství pro rádio Frekvence 1.Zimní přejezd Krkonoš na motocyklech, reportáže pro Frekvenci 1, pomoc při povodních v Černovíru v Olomouci

1998 - Expedice Makalu 98, reportáže a zpravodajství pro ČT 1 a Frekvenci 1, rekordní překonání rozhlasového vysílacího pásma live – 6 400 metrů.

1999 - Expedice Lhotse 99 – posílání zpravodajství po Internetu, 1. výškový tábor nad ledopádem Khumbu (6100 metrů), výškový rekord v přenosu informací a fotografií, Snídaně s Novou, Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Frekvence 1.

2001- Jako první novinář v historii Master Rallye se zúčastní tohoto vytrvalostního maratónu na motocyklu, úspěšně absolvuje trasu Nancy – Istambul, telefonáty z trasy do TV Nova

2000—2001 – „Svalbard 2000“ - Silvestrovský přechod ledovce Longyerbyen na Špicberkách s polárníkem Miroslavem Jakešem, telefonáty do TV Nova.

2003 - Cesta na motocyklech po legendární Route 66

2005 - Absolvuje Rallye Barcelona Dakar 2005 v novinářském a asistenčním voze, zpravodajství do rádia Impuls a serveru Atlas Live.

2006 - Projekt Antipokuty k 50. výročí Sazky, projekt vozítka pro tělesně postižené, spolupráce s rádiem Impuls a Top TV.

2007- Novinářská mise na české klinice v Zambii, spolupráce na TV dokumentu (oceněn hlavní cenou na mezinárodním festivalu dokumentární filmů).

2008 - Projekty Mobility Clubu „Z kola na moto“ a „ Motocykl moje radost“, věnované bezpečnému dopravnímu chování – ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR. Ocenění na evropské soutěži bezpečnosti. Je spoluautorem projektu libereckého rádia Dobrý den.

2008 - Ve spolupráci se společností Beny TV spoluvytváří TV seriál o motocyklech „Jak přežít“.

2009 - V novinářském voze absolvuje celou trasu Rally Dakar Argentina – Chile. Rozhovory, telefonáty a základ knihy o tomto prvním jihoamerickém Dakaru.

2009 Pomoc při medializaci charitativního projektu MDA Ride na pomoc postiženým muskulární dystrofií.

2009 Rallye Silk Way – Tatarstán, Kazachstán, Turkmenistán – zpravodajství do TV Eurosport

2010 Absolvuje Rally Dakar Argentina – Chile 2010 – zpravodajství z Czech Dakar Teamu

2010 - Nová scéna Národního divadla - moderování předávání cen „Dědeček automobil“

2011 – Natáčení reportáží na ostrově Mauricius – Travelling TV a Koření TV Nova

2011 – spoluautorem a moderátorem terénní akce Besipu Ministerstva dopravy ČR“Jízda o život“ na motorkářských srazech

2009, 2010 a 2011 – pomoc a moderování při pořádání Slánského okruhu

2011 – pomoc při tvorbě filmu k výročí slánské ploché dráhy

2011 - Divadlo F.X. Šaldy Liberec - moderování předávání cen „Dědeček automobil“


Politika


Od roku 1991 je průběžně aktivní v komunální politice ve Slaném, člen zastupitelstva a městské rady za nezávislé sdružení Slaný 2000, později Volba pro Slaný. V současné době člen zastupitelstva Královského města Slaný za koalici TOP 09 – Volba pro Slaný.

Od roku 2008 spolupracuje se Senátem PČR a podvýborem pro dopravu při přípravě strategií a konkrétních akcí, věnovaných bezpečnému dopravnímu chování.

Od roku 2006 pověřen oddáváním na MÚ Slaný


Členství ve spolcích a sdruženích

Od roku 1972 – dodnes členem slánského divadelního souboru – později Dividýlka Slaný. Jednu sezónu také hrál s pražským divadlem Dostavník – činnost zastavena tehdejší státní bezpečností
Jedním ze zakládajících členů Vzduchoplavecké společnosti Královského města Slaný, od roku 1991 také rozhodčím balonového létání.

2004 Stává se členem Rotary klubu Praha. Členem Svazu komínářů – r. 2008 rekordní hromadný výstup – kniha českých rekordů

Od roku 2007 viceprezidentem o.s. Mobility Club, signatář Evropské charty bezpečnosti

2010 – stává se patronem nového slánského pivovaru Antoš, který navazuje na tradice z 16. století


Ocenění, oficiální poděkování

1990 - Cena rozhlasové federální žatvy za pořad „Rok 1968 očima ruských disidentů“, spolu s PhDr. Janou Klusákovou.

1995- Cena Českého literárního fondu za autorský rozhlasový pořad „Svět v pohybu“

1997- Oficiální poděkování velvyslance ČR v Chorvatsku JUDr. Ondřeje Havlína za kontinuální zpravodajství z války v býv. Jugoslávii pod heslem „Válka je vůl“.

1999 - Lámaistickým mnichem Gyaljen – Sherpou pokřtěn při obřadu Puja nepálským jménem Puratashi.

2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 a 2009 titul „Motoristický novinář roku“ ÚAMK

2007 - Poděkování rektora Policejní akademie za pomoc při festivalu filmů s kriminální tématikou


Ocenění v oblasti užité grafiky (celostátní Bienále užité grafiky Liberec 1984, 1985)

Samostatné výstavy malby a užité grafiky – Kladenské dvorky 1982,1983,1984, Tokio – Koganei 1984, Slaný 1985, Nepálské inspirace 1997, Výstava Tvorba 1980 – 2000, Galerie Ateliér Kladno, loutky, užitá grafika, obrazy, texty, 2005 retrospektivní výstava v kladenské galerii Klubko 55, spojená s vydáním knihy o skupině výtvarníků Kladenské dvorky ke které patřil – 20 let.

Divadlo. Jedním ze zakládajících členů divadelního souboru Dividýlko Slaný (reprezentovalo Československo na svět. festivalu amatérských divadel v Haldenu v roce 1992, Estivades Marche en Fame 1993, Tvůrčí dílny středoevropského divadla Korbach 1994, 1995, Liége 1993, 1994. Role Revizora, cena za nejlepší mužský herecký výkon (Židovský poker – Wintrův Rakovník 1994).

V prosinci 1999 zakládá loutkové divadlo Panák (vlastní vánoční hra Něco se chystá aneb jak to bylo s narozením Ježíše Krista). Dále autorská hra Milana Davida 0,1 kg Meronu aneb Kšeft umírající matky češtiny

2010 Poděkování Parlamentu ČR Mobility Clubu za kontinuální přednáškovou a osvětovou činnost v oblasti bezpečnosti silničního provozu

2011 – poděkování za propagaci Republiky Mauricius od Petry Gisske jménem zmocněnce pro turistiku Republique Mauritius


Osobní preference a hodnoty

Velmi si váží osobního setkání a společné práce s profesorem J.Y. Cousteauem, setkání se sirem E. Hillarym a R. Messnerem, rozhlasového přátelství s Michalem Tučným, společné expedice na Everest s Faustem de Stéfanim a Josefem Rakoncajem, společné práce a závodu s René Metgem, setkání s budhistickým mnichem Bhante Vimalou, tvůrcem animovaných filmů Gary Bardinem, setkání s režiséry Lordanem Zafranovičem a Akakiem Šanšiašvilim, přátelství s lámaistickým mnichem Lhakpa Sherpou, Jaroslavem Hložkem, patriarchou Kryštofem a setkání s mnichy v klášteře Kutlumusiu na poloostrově Athos. Také setkání s legendárním polárníkem Viktorem Bajarským, přátelství s legendárním českým polárníkem Mirkem Jakešem a Václavem Sůrou.Velmi si váží přátelství se závodníky Františkem Šťastným, Karlem Lopraisem, Josefem Kalinou a mnoha dalšími.

Velmi si váží také setkání se stovkami lidí po celém světě – na ulicích, v poušti, v horách, na moři, na frontě, na řekách, v pralese či na zamrzlých jezerech,v lodních strojovnách, dolech, výkopech, v závodních depech, s lidmi, kteří ač označováni za „obyčejné“ jsou neobyčejní, výjimeční, neopakovatelní a tvoří opravdový obraz života lidské civilizace na této planetě.