Addio, Marco!

Marný boj Michele Macchiagodeny Italská Cattolica ve smutku Karel Abraham – vzpomínka na kamaráda Velká cena Malajsie zrušena kvůli tragické nehodě

Marco Simonceli
Vždycky je to jako rána z čistého nebe, které prostě nechcete uvěřit. Každý, kdo se opravdu pohyboval kolem významých světových závodů, to zažil. Blýskavá mince se točí ve vzduchu. Někdy padne panna, někdy vorel. Sladko–slané slzy štěstí s příchutí šampaňského, nebo jen slané slzy prohry a vzteku. Ale někdy se stane, že mince proletí kanálovou mřížkou a zmizí kdesi hluboko... Nezapomenu na Dakar 2005 – ráno jsme se u snídaně před startem 11. etapy zdravili s Fabriziem Meonim a odpoledne stáli u jeho nabourané motorky a psali zprávu o tragické smrtelné nehodě. Stejně tak to bylo o tomto víkendu na Velké ceně Malajsie. S Marcem jsme se letmo potkali v Brně. Při velké autogramiádě před Velkou cenou 2011 v brněnské Olympii, kde byla celá plejáda slavných jezdců, jsme netušili, že právě velký vtipálek Colin Edwards bude jedním z protagonistů tohoto krutého žertu.

Závod na malajském okruhu v Sepangu, do kterého náš motocyklový závodník Karel Abraham odstartoval z páté řady, byl pozastaven a poté zrušen kvůli těžkému pádu Marca Simoncelliho ve druhém kole.V něm došlo mezi Marcem a dalšími dvěma jezdci ke kolizi, při které si čtyřiadvacetiletý rodák z italského městečka Cattolica přivodil těžká zranění. S těmi byl převezen do lékařského střediska, kde se Michele Macchiagodena a další doktoři snažili zachránit jeho život. Po hodině ale konstatovali smrt. Zemřel jeden z nejlepších a nejtalentovanějších jezdců MotoGP, Marco Simoncelli.

„Je mi to strašně líto,“ konstatoval Karel Abraham poté, co se dozvěděl, že Marco Simoncelli svým těžkým zraněním podlehl. „Takové věci by se neměly stávat. Já i celý tým soucítíme především s jeho rodinou, ale i s jeho týmem a přáteli,“ řekl jedenadvacetiletý jezdec týmu Cardion AB Motoracing. Za svou kariéru zvítězil Marco Simoncelli ve čtrnácti závodech a v roce 2008 se stal mistrem světa kubatury do 250 kubických centimetrů. „Marco byl skvělý jezdec i člověk, byl velice zábavný a rád se s každým vyfotil nebo prohodil pár slov. Všichni v týmu jsme ho měli velice rádi a fandili jsme mu, i když byl i náš soupeř,“ dodal Karel Abraham.

Co dodat? Snad jen to, že i tohle bylo jako rána z čistého nebe. A jestli je nějaké závodnické nebe, tak už je Marco s Frantou Šťastným na Mléčné dráze. Tak tedy sbohem Marco, addio!

Standa Berkovec

P. S. Děkuji fotografovi Standovi Chlupovi za jeho poslední Marcovu fotografii

Marco Simonceli