Andělská hora

Jak jsem potkal frajera

Nevěřím na náhody. Tak jako nevěřím všemu co se píše a vysílá, nebo tomu, co vám kdo nakuká. Nakukávání dnes díky internetu zvládne i správným způsobem vycvičená opice. Věřím tomu, co jsem na vlastní kůži zažil. A taky věřím na osudová setkání a intuici. Díky intuici jsem v mém údobí zdolávání výzev extrémní žurnalistiky přežil takové situace, že o nich ani nebudu nikdy mluvit. A díky osudovým setkáním jsem potkal pár opravdových frajerů. Výtvarníka Zdeňka Větrovce, Sira Emunda Hillaryho, profesora J.Y. Cousteaua, pana Miroslava Zikmunda, Michala Tučného, Karla Lopraise a další. Dodnes mi patrně nedochází, jak moc obohatili a změnili můj život. A tak jsem také potkal Pepu Neumanna.

Z Buzuluku přes Duklu a Berlín

V devatenácti odešel ze Slovenska bojovat s fašisty. S generálem Ludvíkem Svobodou prošel celou tu šílenou válečnou anabázi, přežil Duklu a dorazil až do Berlína. To už nebyl jen nezkušený mladík. Byl to doslova ostřílený bojovník a polní kaplan, který pohřbíval své kamarády. Dodnes si mnohé pamatuje, přestože je mu 93 let. Pamatuje si svoji první "báryšňu" a se smíchem barvitě popisuje tuto svoji první zkušenost. Dodnes má také hrůzné barvité sny. Občas pláče a má výčitky svědomí z toho, že zabíjel.

Kalendář plný hvězd

Potkali jsme se proto, že Pepa má kolem sebe cosi víc, než pečovatelky v domově pro seniory. A tak paní Renata jednoho dne zvedla telefon a nabídla mi společné fotografování. Ne tak ledajaké. Hvězdami fotokalendáře jsou právě klienti domova pro seniory v Sokolově. A mě vybrali spolu s motocyklem Harley-Davidson jako partnery k Pepovi. A tak si Pepa střihnul takovou harlejáckou repetici. Počítám, že naposledy seděl na stroji HD ve válečných letech. To mohl být buď stroj WLA nebo WLC 750. Letošní model Street Glide má v sobě všechny vymoženosti moderní techniky, a tak jsme si mohli k focení pustit stereo rádio.

Andělská Hora

Strávil jsem pozoruhodné odpoledne. Bylo to prima dívčinami z domova a fotografkou... Ale určitě to bylo díky Pepovi, který nás všechny bavil, užíval si to, spolupracoval líp, než nějaká fotomodelka. Snad to bylo tou Andělskou horou, která laskavě přijala bývalého polního kaplana. Možná i tím, že jsme si jako tajné bratrstvo motorkářů zalomili ruce, jako s mými kamarády od Hells Angels. Najednou mi přišlo, že Pepa má kolem sebe jakousi andělskou aureolu s malými růžky. Když jsme se loučili, pomrkával šibalsky očima a já jsem věděl, že jsme se museli potkat a že se ještě potkáme. Protože nevěřím na náhody.

Válka je vůl

Jsem patrně exot - český novinář s modrou knížkou, který byl tolikrát na frontě. Všechny ty cesty jsem podnikal pod heslem „Válka je vůl“. Často jsem v duchu slyšel nahrávku skladby Dire Straits Brothers In Arms, kterou vytvořila vídeňská filharmonie. Často si na ni vzpomenu i v této době, kdy mám pocit, že neslyším jen kolegy novináře nebo politiky, ale také válečné štváče. Jako by jim vadilo, že v potenciálním válečném ohnisku na Ukrajině je příměří. Zkouším si je představit, jak na ně hodinu míří opilý mladík s nataženým kalašnikovem kdesi u Lički Osiku. Myslím – tak jak některé znám – že by se posrali. Ne obrazně, do kalhot. Možná by je potom ty řeči přešly. Ale mám pro ně méně drastický způsob. Stačí si někdy popovídat s takovým chlapíkem, jako je Pepa. Co nejdříve, protože takových frajerů z pláže Omaha nebo od Dukly už moc není.

Standa Berkovec

obrázek 1obrázek 2obrázek 3obrázek 4obrázek 5

Tyto mlhou zahalené hory
Jsou teď mým domovem.
Ale můj domov je v nížině
a vždycky tam bude.
Jednoho dne se vrátíte
do svých vesnic a svých farem
a nebudete už více chtít
být bratry ve zbrani

Skrze tato pole zkázy a křestem ohněm
jsem sledoval vaše utrpení
během stupňujících se zuřivých bitev
a se strachem a znepokojením
jsem myslel na to, jak mě zle zranili.
Ale vy jste mě neopustili
Mí bratři ve zbrani

Je zde tolik různých světů,
tolik různých sluncí
a my máme jen jeden svět,
ale žijeme každý v jiném.

Teď když slunce jde do pekel
a vychází měsíc,
Nechejte mě se s vámi rozloučit,
vždyť každý musí zemřít.
Ale je to však psáno ve svitu hvězd
a v každé čáře vaší dlaně,
že jsme hlupáci, když válčíme
Proti našim bratrům ve zbrani

Celý článek...

Dobrá nálada nad zlato

aneb zlatý český ručičky v Mokrsku

Tuto tiskovou zpávu vydalo Občanské sdružení Veselý vrch dne 5.května 2014. Občanské sdružení Veselý Vrch s podporou obce Chotilsko uspořádalo v sobotu 3.května na západním úbočí pod rozhlednou Veselého vrchu u Mokrska happening DOBRÁ NÁLADA NAD ZLATO. Jako poděkování za dosavadní úsilí v boji proti těžbě zlata nejen na Mokrsku byla akce určena pro všechny,  kterým není lhostejná kvalita životního prostředí, ve kterém žijeme my i naše příští generace. Pro návštěvníky byl připraven bohatý kulturní program, kdy se pod taktovkou moderátora celého programu Standy Berkovce střídaly na hlavní a vedlejší scéně známé hudební kapely s divadlem pro děti či rozhovory s osobnostmi z řad herců, sportovců, novinářů, starostů a politiků. Vyjádřit podporu v boji proti těžbě zlata přijely také návštěvy ze Španělska, Itálie, Slovenska a Rumunska.

IMG_4201IMG_4209IMG_4257 Celý článek...

Bitva o Mníšek 2014

Přijměte prosím pozvánku na rekonstrukci bitvy o Mníšek, kterou mám tu čst už pátým rokem moderovat. Letos se proslýchá, že moje stanoviště se zvukem bude napadeno Švédy. Ale mikrofon se dá držet levou rukou a v pravé bude palaš – nedáme se!
Můj kamarád Pepa – v tomto scénáři jako rytíř Johann z Chvalovic, je frontmanem a šéfem šermířské skupiny Alotrium. Dokáže doslova „zapalovat“ - ale ne ve smyslu plenění za třicetileté války. Dokáže zapálit a nadchnout jemu podobné nadšence. Ale on dokáže tyto nadšence ještě zorganizovat a odvést tak velkolepé produkčí dílo. A tak se každým rokem u zámku v Mníšku pod Brdy utká kolem dvou stovek bojovníků – dělostřelců, mušketýrů, šermířů, rytířů, velitelů i pacholků a také pochopitelně i markytánek. A tak letos budou vystupovat a bojovat tyto skupiny a spolky:

Dámská šermířská a tanečí skupina Reginleif z Černošic
Tanečí skupina Animata z Prahy
Tanečí skupina Saltatores Regina Beatrix
Skupina historického šermu Regius z Prahy
Vojensko-historický spolek, Městská historická garda zámek Brandýs nad Labem
skupina historického šermu Schiavi z Liberce
Krvavý Regiment z Plzně
Skupina historického šermu Balteus z Plzně
Skupina historického šermu Harciři z Rokycan
jihomoravská skupina Tempus
Svobodní Žoldnéři a dělostřelci svobodných žoldnéřů z Hradce Králové
Společost historických aktivit Nevers z Černošic
Skupina historického šermu Fuente Ovejuna z Prahy
Skupina historického šermu Taurus z Brna
Skupina historického šermu Kordyka
Skupina historického šermu Golem z Brniště
Skupina historického šermu Ortel z Teplic
Divadlo scénického šermu Rebel z Prahy
Šermířská skupina Manus Regis z Prahy
Fechtgrupe Vae Victus aus Schenau,
Rondašíři Sentiment du Fer
A
Skupina historického šermu Alotrium z Černošic

plakat2014_web

Přijměte také malou ochutnávku v podobě psané, nicméně tuto velkolepou podívanou je třeba i vidět. Přikládám kousek scénáře:

Celý článek...