Carlone by se divil

Svatba v kapli Manželství a občanská statečnost Heine s kompasem na moři

Svatba v kapli Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji

Slavný italský malíř by se patrně divil, kdyby viděl nevysvěceného novináře a motorkáře, kterak oddává před jeho oltářním obrazem. Ale civilní sňatky v našem Královském městě Slaný mohou mít i tuto podobu, pokud se pro ni snoubenci rozhodnou. A tak se stalo, že v kapli, která byla vysvěcena 11. 11. 1666 jsme v roce 2011 oddávali. Bylo to pochopitelně v 11.00 hodin! A protože to byla naše premiéra v kapli, dovolím se s vámi podělit o svatební řeč. Jména snoubenců udávat pochopitelně nebudeme, i oni mají právo na soukromí.

Vážené dámy a pánové, vážení svatební hosté.
Je mi ctí uvítat Vás v Kapli bývalé piaristické koleje. A Vás, vážení snoubenci, u tohoto obrazu Zasnoubení Panny Marie, jehož autorem byl proslulý italský malíř Carlo Innocenzo Carlone.

Dovolte, abych Vám pogratuloval k rozhodnutí uzavřít manželství a kodifikovat tak Váš vztah. Také mi dovolte, abych ocenil Váš smysl pro čest a jistý druh občanské statečnosti, které tím dáváte jasně najevo.

Naše současnost občas vytváří jakýsi optický dojem devalvace takových vlastnosti a hodnot, jako je čest, láska a institucí, jako je rodina. Ale nenechte se mýlit tím, že náš hodnotový žebříček má polámané příčky. Není čistších a vzácnějších hodnot než láska. I Vás k Vašemu rozhodnutí uzavřít manželství vedla nejprve láska, kterou za necelé tři minuty stvrdí i rozum.

Náš život je cestou. Vy jste se rozhodli jít touto cestou společně. Nevím, jaká bude. Půjde do kopce, z kopce, bude na ní svítit slunce a také velmi pršet a sněžit. Možná se někdy bude podobat cestě křížové. Ale vím, že pokud půjdete společně dál, všechny radosti této cesty se Vám budou násobit dvěma a všechny strasti dělit na polovinu. Nenechte se prosím udolat všednodenními starostmi a tím, co Vás na cestě potká. Vzpomeňte si občas na první společné rande, první společnou snídani nebo první společnou dovolenou. I na dnešní den, který se blýskne jako zlatá třpytka a jehož záběry zůstanou uložené v kameře vašich vzpomínek. Jako první minuty vašeho společného manželského filmu. A z délky té cesty nemusíte mít strach – láska nezná stáří.

Přál bych Vám, abyste věděli, že kdykoli se na té cestě podíváte vedle sebe, stál tam ten druhý. Protože dva je víc než jeden. Jste to Vy. Přeji Vám, abyste společně natočili nádherný barevný film o vašem společném životě, který bude i po letech tak krásný, jako tento Carloneho obraz Zasnoubení.

Po právním aktu a souhlasném prohlášené obou snoubenců jsme společně určili orientaci ve světových stranách. V kapli s oltářem to bylo jednoduché. To proto, že H. Heine kdysi napsal: “Láska je moře, pro které dosud nevynalezli kompas“. Co dodat? Když spolupracujete s nadšenými profesionály, jde to samo. Jirka Jaroch fotil jako pánbůh, hudební doprovod dokresloval krásnou atmosféru, paní matrikářka Hořejší byla jako vždy usměvavá a měla svatou trpělivost, takže to nakonec dobře dopadlo. A tak jsme oddávali – ač věříme ve vše dobré z budhismu, pravoslavného křesťanství i ostatních náboženství – v kapli Zasnoubení Panny Marie ve Vlastivědném muzeu ve Slaném. Snad by se pan Carlone nezlobil. Mimochodem, ten obraz je úžasný. Hra se světlem, výrazy jednotlivých postav i pojednání kompozice je fakt boží!

Slaný, 8.7. 2011