Andělská hora

Jak jsem potkal frajera

Nevěřím na náhody. Tak jako nevěřím všemu co se píše a vysílá, nebo tomu, co vám kdo nakuká. Nakukávání dnes díky internetu zvládne i správným způsobem vycvičená opice. Věřím tomu, co jsem na vlastní kůži zažil. A taky věřím na osudová setkání a intuici. Díky intuici jsem v mém údobí zdolávání výzev extrémní žurnalistiky přežil takové situace, že o nich ani nebudu nikdy mluvit. A díky osudovým setkáním jsem potkal pár opravdových frajerů. Výtvarníka Zdeňka Větrovce, Sira Emunda Hillaryho, profesora J.Y. Cousteaua, pana Miroslava Zikmunda, Michala Tučného, Karla Lopraise a další. Dodnes mi patrně nedochází, jak moc obohatili a změnili můj život. A tak jsem také potkal Pepu Neumanna.

Z Buzuluku přes Duklu a Berlín

V devatenácti odešel ze Slovenska bojovat s fašisty. S generálem Ludvíkem Svobodou prošel celou tu šílenou válečnou anabázi, přežil Duklu a dorazil až do Berlína. To už nebyl jen nezkušený mladík. Byl to doslova ostřílený bojovník a polní kaplan, který pohřbíval své kamarády. Dodnes si mnohé pamatuje, přestože je mu 93 let. Pamatuje si svoji první "báryšňu" a se smíchem barvitě popisuje tuto svoji první zkušenost. Dodnes má také hrůzné barvité sny. Občas pláče a má výčitky svědomí z toho, že zabíjel.

Kalendář plný hvězd

Potkali jsme se proto, že Pepa má kolem sebe cosi víc, než pečovatelky v domově pro seniory. A tak paní Renata jednoho dne zvedla telefon a nabídla mi společné fotografování. Ne tak ledajaké. Hvězdami fotokalendáře jsou právě klienti domova pro seniory v Sokolově. A mě vybrali spolu s motocyklem Harley-Davidson jako partnery k Pepovi. A tak si Pepa střihnul takovou harlejáckou repetici. Počítám, že naposledy seděl na stroji HD ve válečných letech. To mohl být buď stroj WLA nebo WLC 750. Letošní model Street Glide má v sobě všechny vymoženosti moderní techniky, a tak jsme si mohli k focení pustit stereo rádio.

Andělská Hora

Strávil jsem pozoruhodné odpoledne. Bylo to prima dívčinami z domova a fotografkou... Ale určitě to bylo díky Pepovi, který nás všechny bavil, užíval si to, spolupracoval líp, než nějaká fotomodelka. Snad to bylo tou Andělskou horou, která laskavě přijala bývalého polního kaplana. Možná i tím, že jsme si jako tajné bratrstvo motorkářů zalomili ruce, jako s mými kamarády od Hells Angels. Najednou mi přišlo, že Pepa má kolem sebe jakousi andělskou aureolu s malými růžky. Když jsme se loučili, pomrkával šibalsky očima a já jsem věděl, že jsme se museli potkat a že se ještě potkáme. Protože nevěřím na náhody.

Válka je vůl

Jsem patrně exot - český novinář s modrou knížkou, který byl tolikrát na frontě. Všechny ty cesty jsem podnikal pod heslem „Válka je vůl“. Často jsem v duchu slyšel nahrávku skladby Dire Straits Brothers In Arms, kterou vytvořila vídeňská filharmonie. Často si na ni vzpomenu i v této době, kdy mám pocit, že neslyším jen kolegy novináře nebo politiky, ale také válečné štváče. Jako by jim vadilo, že v potenciálním válečném ohnisku na Ukrajině je příměří. Zkouším si je představit, jak na ně hodinu míří opilý mladík s nataženým kalašnikovem kdesi u Lički Osiku. Myslím – tak jak některé znám – že by se posrali. Ne obrazně, do kalhot. Možná by je potom ty řeči přešly. Ale mám pro ně méně drastický způsob. Stačí si někdy popovídat s takovým chlapíkem, jako je Pepa. Co nejdříve, protože takových frajerů z pláže Omaha nebo od Dukly už moc není.

Standa Berkovec

obrázek 1obrázek 2obrázek 3obrázek 4obrázek 5

Tyto mlhou zahalené hory
Jsou teď mým domovem.
Ale můj domov je v nížině
a vždycky tam bude.
Jednoho dne se vrátíte
do svých vesnic a svých farem
a nebudete už více chtít
být bratry ve zbrani

Skrze tato pole zkázy a křestem ohněm
jsem sledoval vaše utrpení
během stupňujících se zuřivých bitev
a se strachem a znepokojením
jsem myslel na to, jak mě zle zranili.
Ale vy jste mě neopustili
Mí bratři ve zbrani

Je zde tolik různých světů,
tolik různých sluncí
a my máme jen jeden svět,
ale žijeme každý v jiném.

Teď když slunce jde do pekel
a vychází měsíc,
Nechejte mě se s vámi rozloučit,
vždyť každý musí zemřít.
Ale je to však psáno ve svitu hvězd
a v každé čáře vaší dlaně,
že jsme hlupáci, když válčíme
Proti našim bratrům ve zbrani

Celý článek...

Dobrá nálada nad zlato

aneb zlatý český ručičky v Mokrsku

Tuto tiskovou zpávu vydalo Občanské sdružení Veselý vrch dne 5.května 2014. Občanské sdružení Veselý Vrch s podporou obce Chotilsko uspořádalo v sobotu 3.května na západním úbočí pod rozhlednou Veselého vrchu u Mokrska happening DOBRÁ NÁLADA NAD ZLATO. Jako poděkování za dosavadní úsilí v boji proti těžbě zlata nejen na Mokrsku byla akce určena pro všechny,  kterým není lhostejná kvalita životního prostředí, ve kterém žijeme my i naše příští generace. Pro návštěvníky byl připraven bohatý kulturní program, kdy se pod taktovkou moderátora celého programu Standy Berkovce střídaly na hlavní a vedlejší scéně známé hudební kapely s divadlem pro děti či rozhovory s osobnostmi z řad herců, sportovců, novinářů, starostů a politiků. Vyjádřit podporu v boji proti těžbě zlata přijely také návštěvy ze Španělska, Itálie, Slovenska a Rumunska.

IMG_4201IMG_4209IMG_4257 Celý článek...

Bitva o Mníšek 2014

Přijměte prosím pozvánku na rekonstrukci bitvy o Mníšek, kterou mám tu čst už pátým rokem moderovat. Letos se proslýchá, že moje stanoviště se zvukem bude napadeno Švédy. Ale mikrofon se dá držet levou rukou a v pravé bude palaš – nedáme se!
Můj kamarád Pepa – v tomto scénáři jako rytíř Johann z Chvalovic, je frontmanem a šéfem šermířské skupiny Alotrium. Dokáže doslova „zapalovat“ - ale ne ve smyslu plenění za třicetileté války. Dokáže zapálit a nadchnout jemu podobné nadšence. Ale on dokáže tyto nadšence ještě zorganizovat a odvést tak velkolepé produkčí dílo. A tak se každým rokem u zámku v Mníšku pod Brdy utká kolem dvou stovek bojovníků – dělostřelců, mušketýrů, šermířů, rytířů, velitelů i pacholků a také pochopitelně i markytánek. A tak letos budou vystupovat a bojovat tyto skupiny a spolky:

Dámská šermířská a tanečí skupina Reginleif z Černošic
Tanečí skupina Animata z Prahy
Tanečí skupina Saltatores Regina Beatrix
Skupina historického šermu Regius z Prahy
Vojensko-historický spolek, Městská historická garda zámek Brandýs nad Labem
skupina historického šermu Schiavi z Liberce
Krvavý Regiment z Plzně
Skupina historického šermu Balteus z Plzně
Skupina historického šermu Harciři z Rokycan
jihomoravská skupina Tempus
Svobodní Žoldnéři a dělostřelci svobodných žoldnéřů z Hradce Králové
Společost historických aktivit Nevers z Černošic
Skupina historického šermu Fuente Ovejuna z Prahy
Skupina historického šermu Taurus z Brna
Skupina historického šermu Kordyka
Skupina historického šermu Golem z Brniště
Skupina historického šermu Ortel z Teplic
Divadlo scénického šermu Rebel z Prahy
Šermířská skupina Manus Regis z Prahy
Fechtgrupe Vae Victus aus Schenau,
Rondašíři Sentiment du Fer
A
Skupina historického šermu Alotrium z Černošic

plakat2014_web

Přijměte také malou ochutnávku v podobě psané, nicméně tuto velkolepou podívanou je třeba i vidět. Přikládám kousek scénáře:

Celý článek...

5 let oddávání se oddávání

Na statku i v kapli 50% rozvodovost Svatba u Královky Eliška Přemyslovna a poklad

standa berkovec Celý článek...

110 let Harley-Davidson a Krpole

Harley-Davidson klub Brno Harley, ženy a zpěv Historické unikáty Partneři akce

Harley Celý článek...

Otevření parkovacího domu ve Slaném

Unikátní technické řešení Ekologické parkování třetího tisíciletí Uznání z Německa

Měli jsme tu čest moderovat slavností otevření automatického parkovacího domu ve Slaném. Tato akce se konala 22. ledna 2013. A protože jsme patřili od začátku k propagátorům a podporovatelům této stavby, byl to pro nás okamžik opravdu slavnostní. Bez ohledu na všechny peripetie, které projekt a výstavbu provázely, bez ohledu na změnu finančních možností našeho Královského města Slaný i bez ohledu na kontroverzní pojetí parkování v celém městě to stále považujeme za unikátní a moderní technologii, která revolučním způsobem řeší parkování v intravilánu měst s historickým jádrem. Je to parkování bezpečné pro majitele automobilů, neplýtvá se zbytečně energií na vytápění a osvětlení. Ve Spolkové republice Německo bylo dokonce naše město a jeho projekt automatického parkovacího domu doporučeno k prohlídce jako inspirace pro historická města.

Na slavnostním zahájení jsme uvítali mimo jiné i senátora obvodu Slánsko – Litoměřicko MUDr. Hassana Meziana a primátora Kladna Ing. Dana Jiránka. Pochopitelně byli přítomni i zástupci obou společností, které se na výstavbě automatického parkovacího domu ve Slaném podílely - jednatel KOMA - Industry s.r.o. pan Gustav Kotajny a ředitel PSJ, a.s.- divize Čechy Ing. Jan Kadlec. Také zastupitelé města, místostarostové Jaroslav Hložek a Martin Hrabánek a starosta města RNDr. Ivo Rubík.

Parkovací dům vzbudil zaslouženou pozornost kolegů novinářů – ať už to bylo zpravodajství České televize, Svět motorů, zpravodajský týdeník 5+2, Kladenský deník nebo Slánský videožurnál. S Jirkou Husníkem, producentem videožurnálu, jsme natočili také jakýsi parkovací manuál, který bude k nahlédnutí na stránkách Královského města Slaný. Společnost Koma Industry je českým dodavatelem veškeré technologie, společnost PSJ se postarala o výstavbu parkovacího domu.

Otevření parkovacího domu ve Slaném Celý článek...

Elektro České Středohoří 2012 – III na vrcholu Řípu

Pulzní elektromotor a jedná lidská síla Vysloužilá sopka Kamení a kvítí Jak Říp ke jménu přišel Vlastenecké občerstvení Tábory lidu a lidové veselice Rotunda a výhled do kraje Dobíjení a cesta zpět

Elektro České Středohoří 2012
Elektro České Středohoří 2012 Celý článek...

Elektro České Středohoří 2012 – II

Máme nabito, do sedla! Skládka pod kapličkou aneb Češi sobě Zlonice včera a dnes Zlonické zvony a Antonín Dvořák Šlapaje si to od Šlapanic Bříza a světová česká typografie Přistání na letišti v Roudnici nad Labem

elektro 2012
Elektro České Středohoří 2012 Celý článek...

Elektro České Středohoří 2012

Elektrické kolo – tříkolka Guewer Šetrně k ekologii i vlastní kapse Pro seniory, maminky i rozvážku

elektro 2012
Elektro České Středohoří 2012 Celý článek...

Deník a životní styl

Spyder a Standa Česko jede na dovolenou Desatero pro motorkáře

Redakci celostátní přílohy DENÍKU Životní styl děkujeme za důvěru i profesionální práci, kterou odvedla autorka Denisa Haveldová. Rozhovor se týká cestování na motocyklech, bezpečného dopravního chování i nových technických trendů v bezpečnosti.

A protože máme možnost dlouhodobě vyzkoušet unikátní cestovní tříkolku SPYDER, objevuje se na stránkách deníku i profesionální práce kamaráda fotografa Jirky Jarocha. Jinak také autora těchto stránek. Fotografování se Spyderem u slánské vodárny má svoji tradici už od roku 2009, kdy jsme měli možnost vyzkoušet prvního sportovního Spydera v ČR. Na našich stránkách najdete oba články. Přikládáme také celý rozhovor tak, jak vyšel v Deníku 21. 6. 2012.

denik 21062012
Celý článek...

Maestro v pivovaru

Výstava světoznámého výtvarníka Slánský okruh 1952—2012 Sběratelská edice ležáku

Kopie - pivo Celý článek...

Slaňáci, díky!

Brigáda na úklid Slánské hory se povedla Slaňákům na jejich přírodní památce záleží Pomohli slánští podnikatelé i technické služby Tři pytle slánské malosti Test unikátního českého pracovního motocyklu

_JAR6750 Celý článek...

Nejlepší policisté Moravskoslezského kraje

Profesionálové každým coulem - i poděkování je profesionální! Rádi jsme pomohli při této akci a osobního poděkování plk. Mgr. Bc. Tomáše Tuhého, ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, si velmi vážíme. Práce policistů není lehká a zdaleka ne tak poetická, jak to někdy vidíme v méně chytrých amerických akčních filmech. Přejeme jim, aby si zachovali entuziasmus a energii i do příštích let!
Standa Berkovec

podekovani-policista-roku-Berkovec_II Celý článek...

Slanda 2012

Výlet do třetihor Akce Z se vrací Pomoc přátel Slaného

slanda 2012standa berkovec Celý článek...

Výroční cena Antošovu pivovaru Slaný!

Pivovarská krčma ČR 2011 Oslava ve Strahovském pivovaru Dvojitá slánská nominace

Pivovar Antoš SlanýVýroční ceny 2011

Celý článek...

Petr Hapka ve slánském podzemí

Ochutnávka ve spilce Přátelské setkání s historií Tajemství spokojených kvasinek

Petr Hapka, Standa Berkovec Celý článek...

Addio, Marco!

Marný boj Michele Macchiagodeny Italská Cattolica ve smutku Karel Abraham – vzpomínka na kamaráda Velká cena Malajsie zrušena kvůli tragické nehodě

Marco Simonceli Celý článek...

Nýřany opening

Ráj autoservisů Největší sklad ve střední a východní Evropě Skladová plocha 32 000 m2 Děda Mládek a October fest

Trost Celý článek...

Carlone by se divil

Svatba v kapli Manželství a občanská statečnost Heine s kompasem na moři

Svatba v kapli Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji Celý článek...

Na elektřinu do Fara

Elektrické skútry Guewer míří do knihy rekordů Až 100 km na jedno nabití Revoluční výměnné baterie MNKE Pokračování naší cesty kolem republiky

Elektrické skútry Guewer míří do knihy rekordů Celý článek...

Chat se Standou Berkovcem, patronem EZK

izip Celý článek...

Chvála bláznovství, dobrého piva a jídla

Kladensky denik Celý článek...

Elektronická zdravotní knížka pomůže přežít

Desatero pro tebe, kámo Moje šrámy - tvoje prevence Rozum je nejlepší biker

Motorkář Standa Berkovec: Jezděte s rozumem a vyplněným Emergentním datasetem!

V loňském roce bylo v České republice registrováno dle statistik Ministerstva dopravy 903 346 motocyklů (všech kubatur). Hned v prvních jarních dnech se objevily na silnicích stovky jednostopých vozidel, které ovšem nepřinášejí svým majitelům jenom pohodu, volnost a radost z jízdy, ale také velké nebezpečí. Jen v loňském roce zahynulo na českých silnicích téměř 100 motorkářů. K bezpečné jízdě vybízí i známý novinář, moderátor a také vášnivý motorkář Standa Berkovec, jeden z patronů Elektronické zdravotní knížky (EZK).

Ze statistik Policie ČR vyplývá, že pro motocyklistu platí téměř čtyřikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí při nehodě než pro člověka v osobním autě. „I při bezpečné jízdě se může stát cokoliv, proto bych doporučoval mít kromě technicky dobře vyladěného stroje nebo nové lékárničky, také založenou Elektronickou zdravotní knížku s vyplněnými základními zdravotními údaji - nikdy totiž nevíte, co vám může zachránit život,“ říká Standa Berkovec.

„Vyplnění Emergentního datasetu v EZK vaším praktickým lékařem je záležitostí několika minut, pro záchrannou službu jde ovšem o velmi cenné informace o pacientovi (například informace o krevní skupině, alergiích nebo trvalé medikaci),“ doplňuje Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.

Patron EZK - Emergentního datasetu, Standa Berkovec, který se bezpečností jízdy na silnicích zabývá již řadu let, připravil „Desatero pro motorkáře“, které vychází z jeho vlastních zkušeností.

Celý článek...

Večírek

Městské divadlo Slaný – další pořad povídání se zajímavými hosty Tentokrát je to Jiří Mládek, sběratel stavebnic Merkur Prodejní výstava posledních modelů stavebnice Merkur Originální Christmas Panč a perník

Plakát Celý článek...

Zvonkoví lidé

Zvonek pro Kočku Mříže na Velvarské bráně Dětská atrakce

Zvonek pro KočkuMříže na Velvarské bráně Celý článek...

Svatba u Královky

Kouzelná studánka v lesích Klíče od zemského pokladu a od matriky Pohádkový dědeček Pepa a jeho holubice

Svatba u Královky Celý článek...

Královské kování a čarodějův učeň

Kovářské sympozium v Královském městě Slaný Královský pivovar a královské kování Dvojčata – téma 11. září

Královské kování - plakátPlastika kalichu se zvonkem

Sobota 11. září 2010 od 10.00 do 17.00 hodin
Celý článek...