Čisté nebe


Slavnostní odhalení památníku letcům RAF

Podařilo se! Díky velkému úsilí několika nadšenců a pomoci mnohých institucí, obcí, podniků i soukromých osob se podařilo vybudovat důstojný památník našim československým letcům, kteří bojovali v bitvách II. světové války v řadách Britského královského letectva. Dlužno poznamenat, že stejně jako v případě vybudování památníku sestřelenému americkému bombardéru na letišti ve Slaném a umístění pamětní desky našim letcům navrátivších se ze SSSR na letišti v Letňanech byl hlavním aktérem a hybatelem pan Milan Špineta, Svaz letců ČR a naši aktivní letci – veteráni. I já jsem měl tu čest spolu s tehdejším americkým velvyslancem a skautem Richardem W. Graberem moderovat přejmenování slánského letiště na Letiště generála Fajtla, být u odhalení pamětní desky v Letňanech. a moderovat i tento ceremoniál. Památník, který byl 24. srpna letošního roku odhalen v parku u starého ruzyňského letiště, měl opravdu důstojný vstup do veřejného života. Za účasti paní Dagmar Havlové, paní Hany Fajtlové, generálmajora Emila Bočka, generálporučíka Josefa Bečváře, paní senátorky Miluše Horské, hejtmana Miloše Petery, generálporučíka Štefana Gombíka, plukovníka Václava Vaška dalších členů 311 a 310 perutě RAF a mnoha dalších významných hostů a novinářů byl tento památník slavnostně odhalen. Požehnal mu Monsig. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Autorem velmi zdařilého díla i filozofie celého projektu je Ing. arch. Martin Zajíček, slánský architekt. Velmi také pomohlo občanské sdružení Slánští patrioti. Bylo mi ctí i potěšení přispět malým dílem práce ke společnému dílu, které je výrazem naší úcty našim letcům Letcům, ke kterým se po návratu na toto letiště jejich vlast zachovala více než macešsky. I vám, vážení čtenáři, přeji to, co jsem popřál na konci ceremoniálu všem – čisté nebe. Nebe, které je od května 1945 čisté od zlověstných útoků i náletů stíhacích i bombardovacích svazů nepřátel i spojenců také díky našim hrdinům – československým letcům RAF.

_JCH8166_JCH8294_JCH8432_JCH8458

Dobrá nálada nad zlato

aneb zlatý český ručičky v Mokrsku

Tuto tiskovou zpávu vydalo Občanské sdružení Veselý vrch dne 5.května 2014. Občanské sdružení Veselý Vrch s podporou obce Chotilsko uspořádalo v sobotu 3.května na západním úbočí pod rozhlednou Veselého vrchu u Mokrska happening DOBRÁ NÁLADA NAD ZLATO. Jako poděkování za dosavadní úsilí v boji proti těžbě zlata nejen na Mokrsku byla akce určena pro všechny,  kterým není lhostejná kvalita životního prostředí, ve kterém žijeme my i naše příští generace. Pro návštěvníky byl připraven bohatý kulturní program, kdy se pod taktovkou moderátora celého programu Standy Berkovce střídaly na hlavní a vedlejší scéně známé hudební kapely s divadlem pro děti či rozhovory s osobnostmi z řad herců, sportovců, novinářů, starostů a politiků. Vyjádřit podporu v boji proti těžbě zlata přijely také návštěvy ze Španělska, Itálie, Slovenska a Rumunska.

IMG_4201IMG_4209IMG_4257 Celý článek...

Bitva o Mníšek 2014

Přijměte prosím pozvánku na rekonstrukci bitvy o Mníšek, kterou mám tu čst už pátým rokem moderovat. Letos se proslýchá, že moje stanoviště se zvukem bude napadeno Švédy. Ale mikrofon se dá držet levou rukou a v pravé bude palaš – nedáme se!
Můj kamarád Pepa – v tomto scénáři jako rytíř Johann z Chvalovic, je frontmanem a šéfem šermířské skupiny Alotrium. Dokáže doslova „zapalovat“ - ale ne ve smyslu plenění za třicetileté války. Dokáže zapálit a nadchnout jemu podobné nadšence. Ale on dokáže tyto nadšence ještě zorganizovat a odvést tak velkolepé produkčí dílo. A tak se každým rokem u zámku v Mníšku pod Brdy utká kolem dvou stovek bojovníků – dělostřelců, mušketýrů, šermířů, rytířů, velitelů i pacholků a také pochopitelně i markytánek. A tak letos budou vystupovat a bojovat tyto skupiny a spolky:

Dámská šermířská a tanečí skupina Reginleif z Černošic
Tanečí skupina Animata z Prahy
Tanečí skupina Saltatores Regina Beatrix
Skupina historického šermu Regius z Prahy
Vojensko-historický spolek, Městská historická garda zámek Brandýs nad Labem
skupina historického šermu Schiavi z Liberce
Krvavý Regiment z Plzně
Skupina historického šermu Balteus z Plzně
Skupina historického šermu Harciři z Rokycan
jihomoravská skupina Tempus
Svobodní Žoldnéři a dělostřelci svobodných žoldnéřů z Hradce Králové
Společost historických aktivit Nevers z Černošic
Skupina historického šermu Fuente Ovejuna z Prahy
Skupina historického šermu Taurus z Brna
Skupina historického šermu Kordyka
Skupina historického šermu Golem z Brniště
Skupina historického šermu Ortel z Teplic
Divadlo scénického šermu Rebel z Prahy
Šermířská skupina Manus Regis z Prahy
Fechtgrupe Vae Victus aus Schenau,
Rondašíři Sentiment du Fer
A
Skupina historického šermu Alotrium z Černošic

plakat2014_web

Přijměte také malou ochutnávku v podobě psané, nicméně tuto velkolepou podívanou je třeba i vidět. Přikládám kousek scénáře:

Celý článek...

Hamerská sekera 2013

Na sekeru dáváme. Protože už po mnohá léta věříme pracovitým českým dřevorubcům a dáváme do dřevorubeckých soutěží také svůj díl práce, entuziasmu i srdce. A tak je zcela logické, že v letošním prázdninovém maratonu dřevorubeckých soutěží, které odstartoval prestižní Lesnický den v Ralsku, jsme se 2. srpna opět ocitli u památných lip v Hamrech u Nýrska.

Hamerská sekera 2013 Celý článek...

Slánský okruh jako z filmu

Jako z filmu, natočeném na prvním a druhém Slánském okruhu v roce 1952 a 1953, byl i ten letošní ročník. Ten novodobý, který doslova vykopal z archivu a vydupal z dlažby slánského náměstí Martin Nič se svým týmem, se jel v letech 2010, 2011, 2012. A ten historický naposledy v roce 1954.

Slánský okruh jako z filmu Celý článek...

110 let Harley-Davidson a Krpole

Harley-Davidson klub Brno Harley, ženy a zpěv Historické unikáty Partneři akce

Harley Celý článek...

Otevření parkovacího domu ve Slaném

Unikátní technické řešení Ekologické parkování třetího tisíciletí Uznání z Německa

Měli jsme tu čest moderovat slavností otevření automatického parkovacího domu ve Slaném. Tato akce se konala 22. ledna 2013. A protože jsme patřili od začátku k propagátorům a podporovatelům této stavby, byl to pro nás okamžik opravdu slavnostní. Bez ohledu na všechny peripetie, které projekt a výstavbu provázely, bez ohledu na změnu finančních možností našeho Královského města Slaný i bez ohledu na kontroverzní pojetí parkování v celém městě to stále považujeme za unikátní a moderní technologii, která revolučním způsobem řeší parkování v intravilánu měst s historickým jádrem. Je to parkování bezpečné pro majitele automobilů, neplýtvá se zbytečně energií na vytápění a osvětlení. Ve Spolkové republice Německo bylo dokonce naše město a jeho projekt automatického parkovacího domu doporučeno k prohlídce jako inspirace pro historická města.

Na slavnostním zahájení jsme uvítali mimo jiné i senátora obvodu Slánsko – Litoměřicko MUDr. Hassana Meziana a primátora Kladna Ing. Dana Jiránka. Pochopitelně byli přítomni i zástupci obou společností, které se na výstavbě automatického parkovacího domu ve Slaném podílely - jednatel KOMA - Industry s.r.o. pan Gustav Kotajny a ředitel PSJ, a.s.- divize Čechy Ing. Jan Kadlec. Také zastupitelé města, místostarostové Jaroslav Hložek a Martin Hrabánek a starosta města RNDr. Ivo Rubík.

Parkovací dům vzbudil zaslouženou pozornost kolegů novinářů – ať už to bylo zpravodajství České televize, Svět motorů, zpravodajský týdeník 5+2, Kladenský deník nebo Slánský videožurnál. S Jirkou Husníkem, producentem videožurnálu, jsme natočili také jakýsi parkovací manuál, který bude k nahlédnutí na stránkách Královského města Slaný. Společnost Koma Industry je českým dodavatelem veškeré technologie, společnost PSJ se postarala o výstavbu parkovacího domu.

Otevření parkovacího domu ve Slaném Celý článek...

Bezpečnostní šapitó aneb Umíme v tom chodit

Unikátní výuka v cirkusu Nadšená tisícovka dětí Zážitková pedagogika v praxi Akce pro školy z 22 městských částí Prahy

Umíme v tom chodit Celý článek...

Lodě patří k vodě

Přemek je pořád Bojar Marina, Carina a Titanic Jak básníci přicházejí na palubu

Lodě patří k vodě Celý článek...

Dopis do redakce Orlického týdeníku

Prima prvňák se Saxanou Excelentní Petra Černocká Ve školních lavicích v letovisku Studánka Na přástkách v Podorlicku

IMG_7557 Celý článek...

Náměstí – 8000 m n.m.

Unikátní projekt ze Slaného Radek Jaroš – světový horolezecký fenomen Lezecké stěny jistí studio Jitka

Lezení do škol Celý článek...

Prague Fire & Security Days 2011

Nejvýznamnější událost bezpečnostního oboru roku 3. ročník prestižní mezinárodní přehlídky Nejnovější trendy v oboru protipožární a zabezpečovací techniky, systémů a služeb

Prague Fire & Security Days 2011 Celý článek...

Táta měl Žigulíka aneb nostalgie s vůní speciálu

Unikátní automobilové muzeum Otevření 21. srpna Škodovky, Zastavy a Moskviče

pozvanka Celý článek...

Motorkářský Olymp(ie)

Autogramiáda s jezdci Grand Prix v Brně Světová špička v nákupním centru Olympie Dárek pro Abáju Loris a zmrzlina

Moto GP 2011 Celý článek...

Kaše je naše!

Slavnosti kaše v Horažďovicích Císař a slavná tradice Šikovné kuchaři(nky?) Jarmark řemesel na rynku Kalábůf něžný beat

Kaše je naše Celý článek...

Bitva o Mníšek

Velkolepá rekonstrukce bitvy Ukradený poklad ve Švédsku Příběh zrady, cti i odvahy Excelentní šermířská, střelecká a taneční show

Bitva o Mníšek Celý článek...

Dětský den s klokanem

Bohemians 1905 pro děti Antonín Panenka v Grafiti show Nová sestava Áčka 100 permanentek fanouškům Dobronožky Káva New York a žáci

Dětský den s klokanem Celý článek...

Lesnický den v Ralsku

Dámy za ovládacími pákami Exhibice Timbersports Trubači z Lipníka nad Bečvou Úžasná sbírka trofejí Sokolníci v akci

Lesnický den v Ralsku Celý článek...

Bitva o Mníšek se blíží!

Jsa osloveni slovutnými kaskadéry, rváči, mordýři a šermíři ze skupiny Alotrium, rádi důvěru tuto přijímáme a slovem prostořekým doprovodíme salvy z děl i řež krvavou, která odehraje se léta páně 2011 v outerku pátého dne měsíce července v Míšku pod Brdy. Vážení příznivci tyjátrův podobných zváni jsou srdečně kastelánem zámeckým i slavným městem Mníšek, které tuto slavnou rekonstrukci slavné bitvy připravilo pro potěchu oka, poučení ducha i ohluchnutí ucha.

Stanislav Berkovec, konšel Královského města Slaný

Plakát Mníšek Celý článek...

Slánský okruh 2011

Franta Šťastný by měl radost Nebývalý zájem veteránistů Ford T oslavil 87. narozeniny Pan starosta v Lotusu Elite II

II. slánský okruh Celý článek...

Rataje, lesníci a dvoubřité sekery

Otevření dřevorubeckého muzea Na zámku se sekala šiška Lesnická noblesa školy Bedřicha Schwanzerberga

Rataje, lesníci a dvoubřité sekery

Bylo nám opět velikou ctí i radostí pomoci při akci našeho kamaráda Jirky Vorlíčka, který dal svému městečku Rataje nad Sázavou úžasný dar. Zorganizoval a vybudoval na zámku dřevorubecké muzeum, do kterého zapůjčil celou svou sbírku motorových pil a seker. K tomu zorganizoval pro Vyšší odbornou školu lesnickou a střední školu lesnickou Bedřicha Schwarzenberga v Písku soutěž v hodu dvoubřitou sekerou.

Ovšem nejůžasnější na tom všem byla noblesa, kterou tomu všemu dal. Lesnická škola i s panem ředitelem se kromě reprezentativní účasti postarala o fanfáry lesních rohů a dokonce i o slavnostní lesnickou uniformu pro mě. Celé otevření muzea nádherně uvedli pan farář a pan starosta, přednášku o dřevinách středního Posázaví měl pan revírník. Jako za starých dobrých časů, čekali jsme jen, kdy se objeví Sultán a Tyrl!

Dokonce jsme při otevření muzea slavnostně přesekávali šišku - navíc úžasnou u závodní sekerou, kterou nám daroval jeden ze čtyř výrobců na světě, Jirka Vorlíček. Kluci i dívka ze školy byli super, lidé v Ratajích také - krásná akce. A protože jsme po dlouhé době potkali nadšeného a opravdového profesionála - novináře a milovníka i znalce lesa Jirku Junka z časopisu Silva Bohemica - připojujeme rádi jeho článek i fotografie. Celý článek...

Lodě na vodě

Vltava plná překvapení Mezinárodní premiéry v Praze Osmdesátkou pod Vyšehradem Petanic – loď z 2 685 lahví

Lodě na vodě Celý článek...

Zlaté slunce v Jílovém

Vernisáž Jeňýka Pacáka Petr Janda a píšťalka Terezka Pacáková a diskotéky Harfa a kobaltový slon v porcelánu

Plakát výstavy Celý článek...

První kovářské sympozium ve Slaném

Pozitivní ohlasy občanů Výhně vychladly, lidé se nažhavili Základ sbírky i tradice

První kovářské sympozium ve Slaném Celý článek...

Bylo nás pět

Alkoholové brýle Zábavné poučení Svět vzhůru nohama Zilvar z chudobince nepřišel

Bezpečná pětka Celý článek...

Drwal zamkowy a zámecký dřevorubec

Poláci a Češi v přátelském klání v Javorníku Na Jánském vrchu lítaly třísky a sekery Řev motorových pil v sídle biskupů Jak jsem vzbudil mistra světa

Drwal zamkowy a zámecký dřevorubec Drwal zamkowy a zámecký dřevorubec Celý článek...

Země živitelka vzhůru nohama

Sranda pro děti i dospělé s Upírem Krejčím Klaun Hugo a kejklíř Slávek Barevný svět Mirka Koubka Televize a Gábina Goldová Mistr kovář a jeho děloCelý článek...

Křtili jsme DVD s Upírem

Václav Upír Krejčí na slánských hradbách Moravské zabíjačka s Miroslavem Donutilem Balada pro banditu v Uhřicích Mistr kuchař Jirka Zíma a jeho vinotéka

Křtili jsme DVD s UpíremKřtili jsme DVD s Upírem Celý článek...

V Hamrech na sekeru dávají

Dřevorubecká olympiáda Dívky Šumavy, traktor a krabička sirek Král Šumavy od pana Sýkory

Hamerská sekeraHamerská sekera Celý článek...

Královské kování a čarodějův učeň

Kovářské sympozium v Královském městě Slaný Královský pivovar a královské kování Dvojčata – téma 11. září

Královské kování - plakátPlastika kalichu se zvonkem

Sobota 11. září 2010 od 10.00 do 17.00 hodin
Celý článek...

Švédové na Mníšku

Rekonstrukce historické bitvy o poklad 3. července L. P. 2010

Desítky mužů ve zbrani Muškety pálily ostošest, dělo o stosedm! Švédové útočí na bránu Pan Johan a pan Štěpán zajati Poklad dosud nebyl navrácen

Mníšek Celý článek...

Svoboda na čtyři

Závody vozíčkářů v Chrastu u Chrudimi 26. června 2010

Svoboda pohybu pro vozíčkáře na čtyřkolkách Čertovská exhibice Ondry Záruby Kachny a Cimrman Jen pro statečné

plakát Celý článek...

En JOY ride — openning show

Opening party En Joy ride Praha 24. června 2010
Půjčovna jinak Standové Startovali aneb jak jsme zahajovali se Standou Humlem Pozoruhodná sestava motorek Hravá půjčovna aneb užívejte si a my se staráme Pepa Dressler – mistr kola Přijel i kaskadér, který nasazoval krk za holywoodské hvězdyCelý článek...

I. slánský okruh

Jízda historických vozidel o pohár starosty Královského města Slaný 12. června 2010
Unikátní poslední rozhovor s prvním vítězem F. Šťastným„Londa“ opět otevřena Nejstarší vůz slavil narozeniny Slavná tradice vzkříšena

Plakát Celý článek...