Dopis do redakce Orlického týdeníku

Prima prvňák se Saxanou Excelentní Petra Černocká Ve školních lavicích v letovisku Studánka Na přástkách v Podorlicku

IMG_7557

Řeknu vám, že zasednout opět do prvňáčkovské školní lavice – ještě k tomu se Saxanou – byl pro mě prima zážitek. Nejen proto, že to bylo na akci PRIMA PRVŇÁK SE SAXANOU. Vždycky, když je vám někde dobře, je ve hře mnoho mnoho okolností. Vím o čem mluvím – byl jsem hostem nebo moderátorem mnoha set podobných akcí i setkání. Každá ta akce je jiná, ale ne vždycky se cítíte opravdu dobře – tak, jako mezi lidmi své krevní skupiny nebo lidmi, naladěnými na stejné tóny. Navíc tóny o kterých víte, že nejsou falešné. No a v letovisku Studánka to tak prostě bylo.

Přijel jsem tam na pozvání mého kamaráda Jirky Králíčka (mnoho společných akcí a vysílání rebelujícího Mikrofóra v letech 1988 a 1989). Přijel jsem tam také přímo od kamarádů z Českých Libchav (přímé přenosy do Snídaně s Novou ze závodů psích spřežení Šediváčkův long 2000, objetí ČR na elektrických skútrech Guewer 2009, autosalon v Ústí nad Orlicí 2011). Potkal jsem tam pana ředitele divize Matrix Autocentrum Lipovka Miroslava Moravce (rozhovor do zpravodaje Matrix o rally 2011, slavil kulatiny – blahopřejeme!). Potkal jsem tam také úžasnou rodinu, která po 53 letech vydala knihu svého předka Eduarda Weise „Na přástkách v Podorlicku“ (paní Daniela Burianová, která vydání iniciovala, i její babička jsou šaramantní dámy, navíc přímo souvisí se slavnou rodinou zakladatelů značky FAB – teď má super reklamu). Kniha vyšla v perfektním polygrafickém zpracování (tiskárna UNIPRINT, s jednatelem panem Miroslavem Kopeckým máme stejný osud – jsme vyučeni klasickým řemeslům sazeč a knihtiskař). Petra Černocká ji pokřtila vodou z „Prameníku“ (prameny o místním prameni, obsahujícím Hořčík a Vápník, sahají až do 17. století – je krásně zrekonstruován a teče rovnou na terase hotelu). Paní výtvarnice Jarmila Haldová, která knihu ilustrovala, má velký cit pro tento kraj, její projev je velmi originální a čerpá z kořenů lidového umění, navíc zvládá bravurně techniku malby i dřevořezby (zarámovaná mapa regionu mě zaujala hned při prvním výborném presíčku na Studánce). Vtipný manžel paní výtvarnice je člověk, který je skromný a ve světě něco dokázal (společný kamarád Arnošt Lustig a jeho přátelské „Ty bejku!“ - to bylo zaklínadlo, stejně jako jeho uznání vysílání Mikrofóra, kterého si velmi vážím).

No a po letech jsem tam potkal také úžasnou Petru Černockou (je to sexy roštěnka – řečeno v jazyce motorkářů - je vidět, že s Jirkou Pracným jsou oba v pohodě, navíc zpívá skvěle a vystřihne naživo na jevišti cokoliv). Prvňáci byli skvělí a bezprostřední, stejně jako mažoretky Collorado z Opočna Věrky Juráškové nebo světoznámý pěvecký soubor Karla Štrégla CARMINA. Podpora partnerů nebyla jen formální, a tak se na akci objevily stánky Generali pojišťovny i Hit rádia Magic, jako dárky potom originální předměty od společnosti KAML Červená Voda nebo papírnictví SOMIPO z Opočna, prvňáci mohli mlsat poháry v hotelu Studánka nebo dorty od cukrárny na starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou, využít slevové kupóny od Veverky nebo Pralinky z Rychnova, všichni jsme se osvěžili limonádou z Podorlické sodovkárny a po akci ochutnali opravdu špičkovou a noblesní gastronomii hotelu Studánka.

Jeden z vítězů určitě ocenil i MP3 přehrávač od Elektra Janeček. Doufám, že jsem na nikoho ze sponzorů a partnerů nezapomněl, to by mě fakt mrzelo! Nad tím vším bděla monumentální socha jelena a pokorného lovce nad hotelem, jako by symbolizovala souznění lidí s přírodou v tomto kraji. A svatý Hubert to určitě také všechno registroval a myslím, že i on by měl z oceněných prvňáků radost. Mají v tomto regionu nebývalou podporu moudrých mecenášů a to je dobře. Podporu, které se občas nedostává ze strany státu. Myslím, že pořadatelům se akce povedla. A podle zpětných vazeb soudě, nejsem sám. Tak se nedivte, že mi na té akci bylo doopravdy moc dobře. A že zasednout do symbolické prvňáčkovské lavice – navíc s kulisou staré Baštecké brány – na jevišti amfiteátru letoviska Studánka, byl pro mě opravdu prima zážitek!

Standa Berkovec, foto Orlický týdeník a Mažoretky Opočno

Sn°mek 2 361Sn°mek 2 412Sn°mek 2 525Sn°mek 2 552Sn°mek 2 564Sn°mek 2 578Sn°mek 2 598Sn°mek 2 620Sn°mek 2 678Sn°mek 2 784IMG_7553IMG_7556