Hamerská sekera 2013

Na sekeru dáváme. Protože už po mnohá léta věříme pracovitým českým dřevorubcům a dáváme do dřevorubeckých soutěží také svůj díl práce, entuziasmu i srdce. A tak je zcela logické, že v letošním prázdninovém maratonu dřevorubeckých soutěží, které odstartoval prestižní Lesnický den v Ralsku, jsme se 2. srpna opět ocitli u památných lip v Hamrech u Nýrska.

Hamerská sekera 2013

Sedm statečných le
t

Ani se tomu věřit nechce! Sedm letokruhů narostlo na třech kmenech lip, pamatujících ještě slávu a hrdost českých králů, od prvního ročníku Hamerské sekery. Když jsme prohlíželi staré fotografie, uvědomili jsme si, že i nám narostly letokruhy. Pod očima, na těle i v duši. Z malých kluků na archivních fotografiích jsou chlapi, z dívenek maminky. A posvátné lípy si jen tak tiše dál šumí, jak je tomu ostatně na Šumavě zvykem, a usmívají se stejně tajemně, jako socha čarostřelce od mistra Sýkory „Čáryfuka“.

Každý chvilku tahá pilku

Díky neutuchajícímu nadšení Jirky Vorlíčka vznikl i fim „Každý chvilku tahá pilku“ Premiéru jsme viděli v květnu na vernisáži Ratajského dřevosochání, akce, kterou pravidelně pořádá v zámku v Ratajích nad Sázavou, kde založil dřevorubecké muzeum. Spolu s Ondrou Šebestou natočili moc pěkný hraný dokument o tom, jak se kácelo a přibližovalo dřevo v průřezu posledních 100 let. Takže letní kino na hřišti SK Hamry mělo o páteční večerní program, doplněný povídáním Jirky Vorlíčka, postaráno.

Sedm disciplin

Základní osa soutěže pro závodníky se skládala ze sedmi disciplin. Paralelního šestiboje, kdy spolu soutěžili dva závodníci na identických pracovištích a finálového hodu dvoubřitou sekerou. Šestiboj vycházel z práce v lese. Výměna řetězu a otočení lišty na motorové pile – to bylo první, co museli závodníci udělat. Tohle nejrychleji zvládnul Karel Šota – za 27 vteřin! S nastartovanou pilou potom uříznout jeden koláč z volně stojícího polena. Potom tzv. kombinovaný řez – koláč z kmene je třeba odříznout dvěma řezy proti sobě odspoda a shora tak, aby se řezy setkaly. Potom řezání ruční pilou, odříznutí tří půlkoláčů a jejich přemístění na liště pily do vědra a štípání polena na čtyři kusy. Nejrychlejší Pavel Kodad to všechno zvládnul za 1 minutu a 59 vteřin! Oboustrannou sekerou se hází ze šesti metrů na jeden a půl obrátky do dřevěného terče, který má průměr 1 metr. Největší bodový zisk přinese zásah malého středu – 5 bodů. A diváci si mohli vyzkoušet sekání na přesnost, štípání, řezání dvoumužnou pilou nebo stejný hod sekerou, jako závodníci. Nevěřili byste, jak šikovné jsou v tom na Šumavě ženy a dívky. Nojo, prostě holky do nepohody...

Z Hamrů na mezinárodní soutěže

„Matkou zakladatelkou“ této soutěže je Marcela Schnebergerová. Její syn Michal se za ty roky soutěžení ve dřevorubeckých soutěžích díky Jirkově pomoci vypracovat až na účastníka mistrovství republiky, kde se naposledy pohyboval v první desítce. Na Hamry přijel z mezinárodní soutěže v hodu oboustrannou sekerou, kde Jirka Vorlíček skončil na 2. místě. A takhle tu vyrostli i další borci. Časy a výkony prvních tří, kteří letos skončili na špalku (stupeň vítězů) i ostatních, si v ničem nezadají s profesionály. První byl Pavel Kodad, druhý Karel Šota a třetí Marek Coufal. Kromě pěkných cen od sponzorů a obce Hamry dostal vítěz i od Jirky Vorlíčka házecí sekeru jeho vlastní výroby.

Krabička sirek a nakladač

Tradičním partnerem akce je i společnost CSK Agro Přeštice. Oblíbenou soutěží s jejich hydraulickýcm nakladačem je zastrkování otevřené krabičky od sirek. Vyzkoušel jsem si to a do úplného zasunutí krabičky mi chyběl 1 mm. Vyhrály nad námi děti s tolerancí 0!!! Ale těch, kteří pomohli a byli partnery, bylo víc. V prvné řadě obec Hamry. Pan starosta Mirek Kroupa držel po mnoho let rekord v držení půllitru piva v okénku ( přes dvacet minut!) a až loni ho překonala jedna blondýnka na akci VW Transporter Clubu v kempu Křivonoska. Autocentrum Blohmann, Narex, Lesy ČR, Uvex Nýrsko,stavební firma Ebner, Avon, společnost Benoco, penzion Královský hvozd, hotel Kolerhof, pan Senft, Pepík Šimon který věnoval výkonné chlazení piva, rodinný pivovar Bernard a lví podíl měla i Husqvarna Česko s.r.o. Přijeli i naši kamarádi s vynikajícím švédským oblečením Snickers a sekerami a nářadím Hultafors. Majitel Horské chaty Hamry a prezident Trike Clubu Czech Republic „Gili“ přijel s kamarády na tříkolkách, s historickými traktory přijeli Karel Šota, Martin Koleňák a Standa Kopačka a vetrány vystavil pan Eisman. Takže se bylo na co dívat. A také co konzumovat – včetně čerstvých pražených manlí.

Památka od mistra řezbáře

Když jsme odjížděli, seděla s námi na předním sedadle dodávky čarodějnice a odjíždel s námi i jeden dřevorubec. Tyhle dřevěné sošky jsme dostali na památku jako výraz díků od místní party pořadatelů. A protože jejich autorem je „Čáryfuk“, mistr Sýkora, lesák a hajný každým coulem, provázel nás i dobrý duch šumavského lesa. A myslím, že nás bude provázet kdekoliv po celém světě, protože naše les a lidi, kteří v nich poctivě pracují, máme v srdci už dávno.

Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013Hamerská sekera 2013