Lesnický den v Ralsku

Dámy za ovládacími pákami Exhibice Timbersports Trubači z Lipníka nad Bečvou Úžasná sbírka trofejí Sokolníci v akci

Lesnický den v Ralsku
Lesu zdar! Těmito slovy byl slavnostně zahájen 35. ročník Lesnického dne v Ralsku. Popravdě musím říci, že býti u toho bylo velkým potěšením. A taky že organizace akce v režii státního podniku Vojenské lesy a statky nám vyrazila dech. Všechno perfektně klapalo, zařezávalo i lícovalo a navíc celý ten olbřímí podnik provázela pohodová atmosféra, kterou mohou dodat jen zapálení nadšenci a profíci.

Celá tahle akce vlastně probíhala dva dny, v pátek 17. a v sobotu 18. června, a součástí byl i Pohár VLS – Mistrovství ČR v práci s motorovou pilou – tedy kácení, odvětvování i dalších technických disciplín v kategoriích Profesionál, Junior i Začátečník. Soutěž operátorů vyvážecích souprav – tak to je tedy mazec, stejně jako hoši s motorovkami. Ale místo za ovládacími pákami těžké manipulační hydrauliky už dávno není vyhrazeno jen mužům. Součástí Lesnického dne v Ralsku byla i dámská soutěž v řízení vyvážecí soupravy Rottne. Úžasná byla i exhibice Timbersportu. Návštěvníkům jsem nezáviděl neustále dilema – nikoli nerudovské „Kam s ním“, ale „Kam dřív?!“ Kvalitní doprovodný program byl tak nabitý, že v kombinaci s prezentacemi firem a sledováním mistrovství ČR v podstatě ani nebyl čas ochutnat myslivecké a rybářské lahůdky, kvalitní pivečka, zvěřinové gulášky nebo kapří szegedínský guláš. Mimochodem, food manager pan Eduard Levý z Lesů Hluboká nad Vltavou, je i odborníkem na výrobu vynikajícího českého kaviáru.

A prohlédnout si další a další stánky vždycky stálo za to. Nádherné ručně dělané nože pana Šmidrkala, kvalitní outdoorové oblečení Banner, klobouky Wera, elektrické skútry Guewer, čtyřkolky EMU i stroje UTV, nakladače, drtiče, manipulátory, pily, sekačky a další technika na práci do lesa. Dámy mohly vyzkoušet svým pánům libovolné paroží – dokonce s odborným výkladem o trofejích a shozech. Střelba vzduchovkou na plechového kňoura lákala stejně, jako exhibice sokolníků, ukázka práce loveckých psů nebo jejich přehlídka či ukázka práce služebních psů ostrahy. Přiletěla i letadla a vrtulník, které se používají na hašení lesních požárů. Konkrétně letoun typu M-18 Dromader s pilotem Vladimírem Pavlatou (65 000 startů!), Z-137 Turbo s pilotem Tomášem Loudou (45 000 startů!) a dvoumotorový vrtulník W-3A Sokol. Bezvadná byla i poznávací soutěž pro děti se sedmi stanovišti v lese. No a když zazněly lesní rohy trubačů z divize Lipník nad Bečvou, běhal člověku mráz po těle. O děti, které nadšeně pobíhaly po lese a poznávaly křoviny, stromy, semínka nebo sestavovaly puzzle obrázků zvířat, opravdu strach mít nemusíme. Ty určitě neprosedí život u počítačů nebo u piva.

Ještě jedna věc nás nadchla. Generálního ředitele pana Jiřího Janotu jsme nepotkali jen na slavnostním zahájení a ukončení na pódiu nebo při udělování cen. Potkávali jsme ho celý den. Tu pomohl najít ztracené dítě, tu vítal hosty nebo pomohl připravit přehlídku psů. Prostě si hlídal svůj revír! No a paní ředitelka Eva Mocková nebo Standa Zvolánek, kteří patřili k hlavním organizátorům z Mimoně, tak ty se taky asi zastavili až v sobotu pozdě večer. Jim všem, spolu s desítkami dalších z divize Mimoň i dalších z Vojenských lesů a statků, patří vééééélké poděkování. Velká radost z akce, kam se určitě rádi vrátíme a na kterou nás přivedl kamarád Jirka Vorlíček. A ještě něco - poděkování panu Vláďovi Prokopovi, který se staral o zvuk i spoustu dalších věcí. Takže nejen lesu, ale i myslivosti ZDAR! A Lesnickému dni v Ralsku zvlášť!

Foto archiv VLS, divize Mimoň

Lesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v RalskuLesnický den v Ralsku