První kovářské sympozium ve Slaném

Pozitivní ohlasy občanů Výhně vychladly, lidé se nažhavili Základ sbírky i tradice

První kovářské sympozium ve Slaném

Poctivé řemeslo, poctivé vztahy

Kovářské sympozium „Královské kování“ je za námi. Na slánském náměstí ho v sobotu 11. září 2010 navštívilo průběžně kolem pěti tisíc návštěvníků. Několik set z nich se ovšem u výhní zastavilo na dobu delší než několik minut, požádali o kontakty, vyzkoušeli si kování nebo se jen prostě o řemeslo zajímali a chtěli si popovídat. Několika z nich jsem vykoval klínky do sekery – tak ať dlouho drží!

Podařilo se nám mimo jiné také vědecky dokázat pravdivost základní premisy jedné lidové písně, kterou jsme rozebrali a pak ji zase složili. Cituji: „Jaké je to hezké, dva kováři v městě, dva a dva kováři na rynku!“. Pro jistotu jsme postavili na náměstí dva a dva a dva kováře plus jednoho čarodějova učně a úspěch se dostavil. Rekonstrukci další sloky jsme museli zrušit, protože jsme se nedohodli na tom, kdo bude kovat a kdo milovat šafářovic Andulku. Náš Výzkumný ústav výbuchů a výstřelů, detašované pracoviště kovárna Mokrosuky, byl ovšem u nás ve Slaném bez práce. Na rozdíl od sympozia Tusta ferea v Domažlicích, kde jsme rekonstruovali výstřel z tarasnice, který kromě zpěvu zvrátil osud bitvy, při které husité vyhnali kardinála Caesariniho a jeho křižáky.

Královské město Slaný a jeho husitskou minulost provázejí příklony na obě strany barikády. V jisté chvíli se město, po předchozím tahu na pomoc pražským husitům, kdy po cestě vypálili Makotřasy a do Prahy v podstatě dorazili s křížkem po funuse, statečně vzdalo bez jediného výstřelu a odevzdalo klíče od města Vilémovi Zajícovi z Haznburka. Slaný se postavilo na stranu Pražanů. Roku 1425 se ukázalo, že to byla strana špatná, protože Táboriti a Sirotci město obléhali a po dvanácti dnech Slaný dobyli. Pak byli slánští s Tábority až do bitvy u Lipan (1434) a pak byli pro změnu zase s Jiřím Poděbradským. Každopádně Slaný na husitské "hnutí" velmi doplatilo - minimálně poškozením kostela (včetně zvonů) a ztrátou podstatné části svého obyvatelstva. Ovšem jejich potomci – dnešní děti školou povinné – střílely z děla o sto šest, místy i sedm. Takže alespoň částečně napravily reputaci města s tradicí jedné mírové obrněné divize a jedné mírové raketové základny. Bez ohledu na historické prameny a jejich věrohodnost jsem přesvědčen, že talent pro příklony pláště na stranu větru moci mnozí Slaňáčci zdědili po svých předcích.

Pestrosti určitě přispělo i to, že kromě našeho regionu se zde objevili kováři ze západních Čech - z Pocinovic, Nýrska a Mokrosuk. Chtěl bych poděkovat všem – mému mistrovi Františkovi Zeithammelovi a jeho parťákovi Láďovi Vávrovi, který obsluhoval dělo. (Být jako dělo chtěl večer každý, ale Láďovi se nikdo nevyrovná!). Partě kolem Karla Jakuše – Liborovi Presslovi a karetnímu kouzelníkovi Lubošovi Dankovi, Jardovi Novákovi, Jaroslavovi Veselému z Dřínova a jeho tatínkovi (přivezli úžasnou kovárnu s ukázkou tradičních strojů, poháněných jen lidskou silou), ale i panu kováři z Hřešic, který přijel s vykloubeným ramenem. Všechny dílny věnovaly městu Slaný výtvory na téma „Dvojčata“ – je to pěkný základ sbírky kovářského umění.

Poděkování patří i partnerům a spolupořadatelům. Je to Královské město Slaný, Královský pivovar Krušovice, IZIP – elektronická zdravotní knížka VZP, vinárna a vinotéka U hrušky, hotel Hejtmanský dvůr, dovozce čtyřkolek Journeman a pan Hořejší, který nám poskytl kvalitní černé ostravské uhlí. (Kováři si ho pochvalovali, stejně jako černou krušovickou desítku, ale i novou světlou desítku a dvanáctku!). Naši pohostinnost i gastronomii ocenili kováři ve vinárně U hrušky, v restauraci Hejtmanského dvora, v hotelu VSH Slaný i v nočním baru sportovní haly.

A aby to bylo jako při udílení Oskarů, děkuji ještě Jirkovi Husníkovi, který nám sympozium natočil, Jirkovi Jarochovi, který ho nafotil a spolu s Honzou Kocábem také celou akci včetně koncertů perfektně nazvučil. Děkuji také Pavlovi Řeháčkovi a jeho kamarádům za panáka.

A ještě jedna pochvala, které si vážím. Od kamaráda a vynikajícího muzikanta Richarda Tesaříka. Předali jsme mu na večerní koncert parádně nažhavené diváky. U pivka jsme zavzpomínali na začátky Yo Yo bandu, který měl svůj první koncert ve Slaném v Grandu na Jazzových dnech. Takže, shrnuto
a podtrženo – první podařené kovářské sympozium ve Slaném je za námi a před námi je to druhé. Královské kování 2011!

Standa Berkovec, radní Královského města SlanýKontakty:

Kovářství Pocinovice, www.kovarstvi-jakus.cz, Karel Jakuš, tel.: 603 799 286

Kovárna Mokrosuky, František Zeithammel, tel.: 728 369 321

Kovárna Jaroslav Veselý, www.javeko.cz, e-shop www.veselakovarna.cz,
tel.: 605 841 585

Kovárna Nýrsko, Jaroslav Novák, tel.: 732 513 066, e–mail: kovarstvi.novak.nyrsko@seznam.czPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve Slaném - Rastafidli OrkestraPrvní kovářské sympozium ve Slaném - Rastafidli OrkestraPrvní kovářské sympozium ve Slaném - Rastafidli OrkestraPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve SlanémPrvní kovářské sympozium ve Slaném – Yo Yo BandPrvní kovářské sympozium ve Slaném – Yo Yo BandPrvní kovářské sympozium ve Slaném – Yo Yo BandPrvní kovářské sympozium ve Slaném – Yo Yo BandPrvní kovářské sympozium ve Slaném – Yo Yo BandPrvní kovářské sympozium ve Slaném – Yo Yo BandPrvní kovářské sympozium ve Slaném – Yo Yo Band