Slaňáci, díky!

Brigáda na úklid Slánské hory se povedla Slaňákům na jejich přírodní památce záleží Pomohli slánští podnikatelé i technické služby Tři pytle slánské malosti Test unikátního českého pracovního motocyklu

_JAR6750
Když jsem přišel s nápadem, uspořádat brigádu na úklid Slánské hory, někteří se mi smáli. „Chceš dělat akci Z, jako dřív?!“. Já na to že chci! V akcích Z se v naší zemi udělala spousta dobré práce a postavil se třeba slánský stadion, letní kino nebo mnoho bytů. Zachytil to i můj táta na filmu z roku 1964. Jako skauti jsme u slánského ČSAD vykopali v roce 1969 chodník, který slouží dodnes. Smáli se dál. Potěšila mě sms Jardy Hložka a Martina Hrabánka, kteří hned slíbili, že přijdou. A taky přišli. Někteří kamarádi a přátelé beze smíchu okamžitě nabídli pomoc. Třeba Pepa Paulík [pivo od Antoše], pekařství Grunt [vynikající antošovský sladový chléb], pan Drholec z Masných krámů [buřty na opékání], Jirka Jaroch [zpracování plakátu a upoutávky v jeho grafickém studiu a fotodokumentace]. Ale stejně jsem 31. března ráno, po předpovědi počasí [ve vyšších polohách sněžení, 8 až 9 stupňů, proměnlivá oblačnost a déšť] nebyl veselý. Když jsem přijel do Chadalíkovy ulice, stál tam už připravený traktor a štěpkovač (ředitel TS Slaný Jirka Kučera neváhal ani vteřinu a pomohl), když jsem vyložil pracovní motocykl, pán, který právě venčil psa, se mě tak trochu asertivně zeptal, co to tam vyvádím. „Budeme vám tady uklízet Slandu“, odpověděl jsem. Na to on odvětil dosti posměšným tónem – „...a s tímhle to chcete uklízet?“. Ukázal přitom na motocykl Rahier, který mi zapůjčil přímo z mezinárodního veletrhu Motosalon výrobce Agados a který jsem kvůli brigádě přivezl z Velkého Meziříčí. „To nechte na nás“, opáčil jsem a jal se zahřívat motorové pily a křovinořez [zapůjčila Honda Vari ČR a Harley-Davidson Praha].

První brigádník, který se o tom dočetl ve Slánských listech [další partner, který pomohl], přišel už v půl deváté. Ale největší radost jsem měl kolem deváté, když jsem zjistil, že i při největším optimismu jsem nakoupil málo pracovních rukavic. Na brigádě se sešlo 34 dobrovolníků! A vrcholem bylo, když přesně na devátou přišel pan doktor Václav Moucha [zachránil kdysi Slánskou horu a zná do detailu historii archeologického výzkumu, který vedl] v montérkách a žádal práci. A tak jsme se do toho pustili a já už byl veselý. Jak by ne, když přišel i kamarád Jára Veselý, „Šťáva“, z legendárního smečenského Plot klubu. [Ploťáci mi kdysi postavili zeď a měli tam i pamětní desku].

Teď se pokusím o malý pracovní výkaz toho, co sympatická partička dobrovolníků zmákla. Naplnili jsme dva velké štěpkovače na dřevní hmotu. Velké kusy dřeva ze dvou suchých kmenů si odvezla jedna mladá rodina, která byla na brigádě, na topení. Jeden suchý strom jsme museli pokácet, hrozilo spadnutí na stezku. Další už na ni spadl a bránil v průchodnosti jednoho ramene staré stezky. Ten jsme rozřezali a dopravili dolů - to už bylo v ostrém svahu někde v první polovině kopce. Spojil jsem si dřevařinu a horolezectví na skalní vyhlídce, na kterou vedly také staré schody, a prořezal nálety tak, aby se na ní dalo chodit. Největší kus práce, ve který jsem ani nedoufal, se povedl u vstupu z Chadalíkovy ulice. Kompletně jsme vyčistili a prořezali zarostlou a zaneřáděnou přístupovou partii. Ty schody jsou teď dvojnásobně široké. Všechny  stezky z této strany jsou vyčištěny od plastů a odpadků. I injekční stříkačky se našly. Hlavní přístup ze strany od Chadalíkovy ulice je vyčištěn od velkých spadlých větví, které bylo třeba prořezat, rozřezat a stáhnout dolů. Ve vrcholové partii jsme prořezali nálety bránící výhledu na průmyslovou část města a nepatrně i severní partii u kované plastiky husitského kalichu. Tým z odboru ochrany životního prostředí MÚ Slaný [další ochotný partner akce spolu s Královským městem Slaný] opravil informační tabule.

Provedli jsme také zátěžový test pracovního motocyklu Rahier, který zkonstruoval devítinásobná účastník Dakaru Ivoš Kaštan. Ještě před začátkem brigády jsem s ním vyjel na vrchol Slánské hory a velmi dobře posloužil i fotografovi Jirkovi Jarochovi při dokumentaci akce. Mě osobně mile překvapilo, kolik lidí i přes nepřízeň počasí přišlo. Oba místostarostové také pilně pracovali a nikdo jim nic neodpustil. Když jsem svojí dodávkou odvážel druhou várku odpadu do kontejnerů, všiml jsem si, že nám tam nějaký dobrák podstrčil několik naditých pytlů plastového odpadu. Inu, jak mi říkal slánský rodák a „český Guiness“ pan Ladislav Kochánek: „Až se nám podaří neutralizovat náš komplex malého českého člověka, budeme mít jako národ vyhráno“. Naštěstí jsou ve Slaném i lidé velkorysí a díky nim se povedla prima věc, která určitě potěší desítky návštěvníků Slandy.

Byla pohoda, vypil se malý soudek Antoše (30 piv), snědly čtyři bochníky pivovarského sladového chleba od Grunta a 40 špekáčků od Masných krámů. Moc děkuju všem, kteří přišli makat a kteří s akcí pomohli. Přišlo mnoho brigádníků, které jsem vůbec neznal - hlavně  mladých lidí. A nejvíc si vážím toho, že na brigádu přišel a až do konce pracoval pan doktor Václav Moucha!

Paráda! Díky!!!!!

Standa Berkovec, foto
Jiří Jaroch

_JAR6752_JAR6753_JAR6756_JAR6760_JAR6762_JAR6764_JAR6768_JAR6775_JAR6777_JAR6784_JAR6788_JAR6790_JAR6798_JAR6805_JAR6813_JAR6817_JAR6818_JAR6820_JAR6827_JAR6834_JAR6836_JAR6838_JAR6841_JAR6844_JAR6846_JAR6847_JAR6851_JAR6852_JAR6854_JAR6857_JAR6858_JAR6861_JAR6866_JAR6867_JAR6875_JAR6881_JAR6883_JAR6885_JAR6893IMG_0601Slanda 2012