dřevorubecké muzeum

Rataje, lesníci a dvoubřité sekery

Otevření dřevorubeckého muzea Na zámku se sekala šiška Lesnická noblesa školy Bedřicha Schwanzerberga

Rataje, lesníci a dvoubřité sekery

Bylo nám opět velikou ctí i radostí pomoci při akci našeho kamaráda Jirky Vorlíčka, který dal svému městečku Rataje nad Sázavou úžasný dar. Zorganizoval a vybudoval na zámku dřevorubecké muzeum, do kterého zapůjčil celou svou sbírku motorových pil a seker. K tomu zorganizoval pro Vyšší odbornou školu lesnickou a střední školu lesnickou Bedřicha Schwarzenberga v Písku soutěž v hodu dvoubřitou sekerou.

Ovšem nejůžasnější na tom všem byla noblesa, kterou tomu všemu dal. Lesnická škola i s panem ředitelem se kromě reprezentativní účasti postarala o fanfáry lesních rohů a dokonce i o slavnostní lesnickou uniformu pro mě. Celé otevření muzea nádherně uvedli pan farář a pan starosta, přednášku o dřevinách středního Posázaví měl pan revírník. Jako za starých dobrých časů, čekali jsme jen, kdy se objeví Sultán a Tyrl!

Dokonce jsme při otevření muzea slavnostně přesekávali šišku - navíc úžasnou u závodní sekerou, kterou nám daroval jeden ze čtyř výrobců na světě, Jirka Vorlíček. Kluci i dívka ze školy byli super, lidé v Ratajích také - krásná akce. A protože jsme po dlouhé době potkali nadšeného a opravdového profesionála - novináře a milovníka i znalce lesa Jirku Junka z časopisu Silva Bohemica - připojujeme rádi jeho článek i fotografie. Celý článek...