Táta měl Žigulíka aneb nostalgie s vůní speciálu

Unikátní automobilové muzeum Otevření 21. srpna Škodovky, Zastavy a Moskviče

pozvanka
Každý, kdo se narodil někdy v první nebo druhé polovině minulého století, potají možná občas zamáčkne slzičku nostalgie, když kolem projede Žigulík, Škodovka nebo jiný veterán. Jezdí jich čím dál méně a proto je sympatický čin několika mých kamarádů, zejména Jirky Hladíka (přivezl do Slaného na Slánský okruh 2011 nádherný vůz Lotus Elite), kteří založili, vybudovali a 21. srpna 2011 hodlají otevřít v Kozovazech Muzeum socialistických vozů.

Bez ohledu na režim, který v naší krásné zemi vládl, jsme vždycky měli šikovné mechaniky, geniální konstruktéry a vůbec nadšence, kteří se dokázali zapsat do světových dějin automobilismu, motocyklismu i automobilových a motocyklových závodů. Vždyť i u nás ve Slaném vznikla a mnoho let až do hospodářské krize v minulém století fungovala světoznámá firma Michl Orion, která kromě bicyklů a zemědělských strojů vyráběla spolehlivé motocykly a později i letecké motory. Sídlila u závor, hned za železničním přejezdem na staré Lipské silnici směr Louny.

Proto je nám opět ctí i potěšením uvésti do života toto muzeum, které mimo jiné připomene i to, že někteří rošťáci po rouškou revoluce tuto zemi rozkradli a vyrabovali a zbavili ji ekonomické samostatnosti. To není nostalgické toužení po socialismu, to je pragmatické konstatování patriota. Můj táta, který celý život poctivě pracoval ke slávě ČKD Slaný a který nás Žigulíkem 2101 vozil na chatu a k Baltskému moři, by z toho nebyl veselý. Tedy z toho rozkradení republiky. Založení muzea by ho určitě potěšilo, tak jako každého, kdo se narodil v první nebo druhé polovině minulého století a někdy čuchal speciál!

Standa Berkovec

muzeummuzeum