V Hamrech na sekeru dávají

Dřevorubecká olympiáda Dívky Šumavy, traktor a krabička sirek Král Šumavy od pana Sýkory

Hamerská sekeraHamerská sekera
Přesněji – dají na poctivou dřevorubeckou sekeru. V Hamrech u Nýrska je to nářadí, bez kterého se tu neobejdete. Na začátku byla opravdu sekera. Ne tak ledajaká! Byla to dvoubřitá házecí sekera mezinárodního mistra Slovenska a čerstvého mistra České republiky v dřevorubeckých disciplínách Ing. Jirky Vorlíčka. Půjčil mi jí při natáčení reportáže pro naše Rady ptáka Loskutáka. Káceli jsme při ní spolu strom klasickou ruční dvoumužnou pilou – „kaprem“. Už tehdy jsem pochopil, že Jirka je správný tvrďák, odborník a pohodový chlap. Prostě člověk mojí krevní skupiny. Pak jsme natáčeli ještě mnohokrát a na reportáže s Jirkou byly vždy v televizi Nova četné a pozitivní ohlasy. A tak postupně, také díky velkým zkušenostem s pořádáním těchto soutěží, vznikl základ seriálu dřevorubeckých amatérských soutěží Česká sekera. V Mlázovech v podhůří Šumavy i v Hamrech u Nýrska má tato soutěž už několikaletou tradici. Letos se připojil i Merklín a vznikl celý seriál.

Soutěží se v klasických dřevorubeckých disciplínách, které naši diváci znají z vysílání na světových sportovních televizních kanálech. Výměna řetězu a otočení lišty na motorové pile, řezání polena na stojato motorovou pilou, řezání motorovou pilou na protiřez, řezání na přesnost, řezání ruční jednomužnou pilou, odvětvování, štípání, házení kanadskou dvoubřitou sekerou na terč. Na poslední „Sekeře“ 14. srpna v Hamrech se objevila díky skvělé přípravě Michala Šnebergera také novinka – kácení stromů na přesnost. Náš pan ředitel soutěže Jirka Vorlíček ale vždycky připraví pro soutěžící nějaké překvápko. Například musí nanosit vodu, aby závaží zvedlo závoru k cílové čáře. Nebo řezání „půlkukáčů“, které je ovšem potřeba opatrně se zastaveným chodem řetězu donést na liště motorové pily do připraveného kyblíku. Pravidelně si Jirka střihne exhibiční vyřezání ptačí budky z jednoho kusu dřeva podle skandinávského receptu za tři minuty, házení sekery na krabičku od sirek nebo odvětvování. Na večerní dřevorubecké zábavě potom předvádění přesekávání několika telefonních seznamů speciální sekerou vlastní výroby. A poslední trik – otvírání „lahváče“ nastartovanou motorovou pilou – sklidil famózní ohlas!

Publikum na celodenním programu i při večerních zábavách je nadšené. A hlavně je to program pro celou rodinu, kde se navíc diváci seznámí s novinkami z oblasti hobby i profesionálů. Ať už jsou to dřevoobráběcí stroje, auta, čtyřkolky, pily, sekery a jiné nářadí, obří nakladače nebo drtiče, sekačky, traktůrky a traktory, zemní vruty nebo elektrocentrály. Pro návštěvníky byly v Hamrech připraveny dvě divácké soutěže – štípání dřeva pro dámy a pro pánu odvoz polen na kolečku. K oblíbeným patří také řezání dvojic ruční pilou a držení půllitru piva v okénku na čas. Rekord pana starosty Hamrů Miroslava Kroupy 20 minut zatím nikdo nepřekonal.

Milou návštěvou bylo deset finalistek o nekrásnější Dívku Šumavy 2010. Připravili jsme pro ně soutěž v zastrkování krabičky sirek hydraulickým nakladačem Case. Nevěřili byste, jak velkou měly úspěšnost. Ovšem Markovi Coufalovi, který seděl v kabině coby dohled vedle nich, záviděli snad všichni chlapi na place. Další jejich soutěžní disciplínou byla příprava salátu, kterou osobně hodnotil šéfkuchař hotelu Kolerhof, a nakonec naštípání dřeva. Bylo vidět, že se umí postavit i k takové dřevorubecké práci a že to nejsou žádné městské křehotinky.

Po lítém boji, při kterém doslova létaly třísky, zvítězil v dřevorubeckém pětiboji, kácení a odvětvování Pavel Kodad. Hamerským „Sekáčem“ se stal Marek Coufal a titul „Smolař“ si tentokrát odnes skvělý a zkušený borec Jirka Rubeš. Ceny předali vedoucí Lesní správy Klatovy Ing. Jaroslav Benda, starosta Hamrů Miroslav Kroupa a ředitel soutěže Jirka Vorlíček. Celý den byl plný také doprovodných programů – pro děti byla připravena nafukovací klouzačka a obrovská hromada ekologické pěny se skrytými dárky. Návštěvnost byla rekordní a hlavně všichni zažiili pohodový den, na který se nezapomíná. Shrnuto a podrtženo – v Hamrech vsadili pořadatelé (Marcela Šnebergerová a parta kolem SK Hamry) na normální pracovité lidi, kteří se tímhle řemeslem živí nebo je jen baví. A to my taky.

Proto na „Hamerskou sekeru“ dáváme!


Standa Berkovec
foto Veronika Šilháčková

Hamerská sekeraHamerská sekeraHamerská sekeraHamerská sekeraHamerská sekeraHamerská sekeraHamerská sekeraHamerská sekera